Alert RCB trafił do Polaków. Sytuacja jest poważna, IMGW ostrzega o "ekstremalnym" zagrożeniu
Upał to nie tylko dyskomfort, ale i realne zagrożenie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny alert, którego pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować. Przedłużający się okres suszy i piekielnie wysokie temperatury sprawią, że lasy mogą stanąć w ogniu w kilka sekund. IMGW wskazuje, że mowa o "ekstremalnie wysokim zagrożeniu".
Alert RCB trafił do mieszkańców i osób przebywających w dwóch województwach. Tam zagrożenie pożarowe jest największe , jednak nie znaczy to, że reszta kraju jest bezpieczna.
Mapa zagrożenia pożarowego IMGW mieni się kolorami zwiastującymi katastrofę. Praktycznie niezauważalne zielone fragmenty mapy w okolicach granicy z Białorusią zostały przytłoczone przez pomarańcz , czerwień i czerń pojawiającą się na zachodniej granicy kraju.
Alert RCB: ekstremalnie wysokie zagrożenie pożarowe, jest bardzo niebezpiecznie
IMGW w prognozie pogody nie ukrywa, że to zachodnia część kraju zostanie mocno dotknięta przez piekielną falę upałów . Widać już pierwsze efekty. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa postanowiło zaalarmować mieszkańców dwóch powiatów w woj. lubuskim.
- Uwaga, dziś i jutro (19/20.07) duże zagrożenie pożarowe lasów. Zachowaj ostrożność i nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie - czytamy w upublicznionym alercie RCB.
Ostrzeżenie trafiło do osób przebywających w powiecie nowosolskim oraz powiecie zielonogórskim . Mapa IMGW pokazuje jednak, że miejsc, gdzie wyjątkowo łatwo zaprószyć ogień, jest więcej.
Ogień może pojawić się też w innych miejscach, trzeba uważać
Praktycznie w całej Polsce poziom alertu dotyczący pożarów lasu jest na poziomie wysokim lub bardzo wysokim . Kilka miejsc na mapie jawi się czarnymi punktami zwiastującymi wielogodzinne akcje straży pożarnej.
Co ważne, ogień zaprószony może zostać w lesie nieświadomie. Nie zawsze pożar rozpoczyna się od porzuconego niedopałka papierosa . Czasem wystarczy zwykłe przejechanie samochodem leśną ścieżką, by doszło do zapłonu.
- To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów - stwierdza w specjalnym komunikacie Państwowa Straż Pożarna. Strażacy zwracają uwagę, że urlopowicze nie zawsze zdają sobie sprawę, że ich wypoczynek w lesie może zakończyć się tragicznie,
Nie jest wykluczone, że część lasów zostanie "zamknięta" . Nie ma to na szczęście związku z koronawirusem. - W przypadku utrzymującego się katastrofalnego zagrożenia pożarami, występującego najczęściej w okresie wakacyjnym, wprowadzane są okresowe zakazy wstępu do lasu. Wystąpienie 5-dniowego okresu, w którym wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 jest niższa od 10% nadleśniczy, dyrektor parku narodowego wprowadza zakaz wstępu do lasu - wyjaśnia PSP.
Zagrożenie pożarowe pokrywa się z ostrzeżeniami IMGW
Tam, gdzie tropikalna pogoda daje się we znaki najmocniej, tam RCB odnotowuje największe zagrożenie pożarowe . Nie jest to przypadek. Brak opadów i przedłużające się upały sprzyjają tym okolicznościom.
IMGW wydało we wtorek 19 lipca najwyższe możliwe ostrzeżenia. Około godziny 16 meteorolodzy zdecydowali się poszerzyć obowiązywanie alertów.
- Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna we wtorek i czwartek od 30°C do 34°C, w środę od 33°C do 36°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 19°C, tylko w nocy ze środy na czwartek od 19°C do 22°C - czytamy w ostrzeżeniu III stopnia dla powiatu konińskiego.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
-
Andrzej Duda rozpoczął wakacje w Juracie. Msza święta, zdjęcia i urlop, którego oficjalnie nie ma
-
Właśnie ruszyły wypłaty od ZUS. Miliony Polaków dostaną łącznie 1,33 mld zł, trzeba złożyć wniosek
-
Zgwałcono dwoje dzieci i młodą kobietę. Zwyrodnialcy są już w rękach policji
Źródło: goniec.pl