Goniec.pl Zdrowie Alert RCB trafił do Polaków. Będą zrzucać z samolotów kapsułki
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Alert RCB trafił do Polaków. Będą zrzucać z samolotów kapsułki

17 kwietnia 2024
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało nowy alert. Mieszkańcy aż czterech województw dostali ostrzeżenia. Na niebie pojawią się samoloty zrzucające specjalny lek. - Nie dotykaj kapsułki - czytamy w alercie RCB.

Alert RCB trafił do Polaków

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców czterech województw . Już w czwartek (18.04) rozpocznie się specjalna akcja z użyciem samolotów . Uważać muszą zarówno ludzie, jak i zwierzęta domowe.

Uwaga! W dniach 18-26.04 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie - brzmi pierwsza część alertu RCB.

"Teleexpress". Bartosz Cebeńko pokazał prywatne zdjęcie

Gdzie zrzucana będzie szczepionka dla lisów? Alert RCB trafił już do mieszkańców

Alert RCB dotyczący zrzucania szczepionki przeciwko wściekliźnie wśród listów trafi do mieszkańców województw: świętokrzyskiego , podkarpackiego , małopolskiego oraz części łódzkiego (powiaty: opoczyński, rawski, tomaszowski, kutnowski, łęczycki, łowicki, skierniewicki i zgierski). Przez ponad tydzień na ziemi pojawiać będzie się specjalny lek. To właśnie na niego trzeba uważać.

ZOBACZ : Quiz o sklepach. Nie tylko Biedronka i Lidl skrywają tajemnice, nieliczni zdobędą 8 na 10

Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych! - dodaje w alercie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Wścieklizna jest wyjątkowo groźną chorobą

Dlaczego po raz kolejny dochodzi do zrzucania leku przeciwko wściekliźnie? RCB tłumaczy, że jest to jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych, a w Polsce to właśnie lis rudy jest jej największym rezerwuarem . RCB podkreśla w komunikacie, że trzeba pamiętać, iż wścieklizna jest nieuleczalna i niemal zawsze dochodzi do śmierci zarażonego.

ZOBACZ : 300 zł co miesiąc dożywotniego dodatku. Tylko dla tych emerytów

Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralny układ nerwowy, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy . Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie) - tłumaczy RCB.

Źródło: rcb

Kobieta chciała sprzedać suknię ślubną. Straciła 23 tys. zł
Nadchodzi testament audiowizualny. Zmarły sam podzieli spadek
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport