Alert RCB trafił do Polaków. Będą zrzucać z samolotów kapsułki
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało nowy alert. Mieszkańcy aż czterech województw dostali ostrzeżenia. Na niebie pojawią się samoloty zrzucające specjalny lek. - Nie dotykaj kapsułki - czytamy w alercie RCB.
Alert RCB trafił do Polaków
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców czterech województw . Już w czwartek (18.04) rozpocznie się specjalna akcja z użyciem samolotów . Uważać muszą zarówno ludzie, jak i zwierzęta domowe.
Uwaga! W dniach 18-26.04 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie - brzmi pierwsza część alertu RCB.
Gdzie zrzucana będzie szczepionka dla lisów? Alert RCB trafił już do mieszkańców
Alert RCB dotyczący zrzucania szczepionki przeciwko wściekliźnie wśród listów trafi do mieszkańców województw: świętokrzyskiego , podkarpackiego , małopolskiego oraz części łódzkiego (powiaty: opoczyński, rawski, tomaszowski, kutnowski, łęczycki, łowicki, skierniewicki i zgierski). Przez ponad tydzień na ziemi pojawiać będzie się specjalny lek. To właśnie na niego trzeba uważać.
ZOBACZ : Quiz o sklepach. Nie tylko Biedronka i Lidl skrywają tajemnice, nieliczni zdobędą 8 na 10
Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych! - dodaje w alercie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Wścieklizna jest wyjątkowo groźną chorobą
Dlaczego po raz kolejny dochodzi do zrzucania leku przeciwko wściekliźnie? RCB tłumaczy, że jest to jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych, a w Polsce to właśnie lis rudy jest jej największym rezerwuarem . RCB podkreśla w komunikacie, że trzeba pamiętać, iż wścieklizna jest nieuleczalna i niemal zawsze dochodzi do śmierci zarażonego.
ZOBACZ : 300 zł co miesiąc dożywotniego dodatku. Tylko dla tych emerytów
Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralny układ nerwowy, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy . Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie) - tłumaczy RCB.
Źródło: rcb