Goniec.pl Fakty Aleksandr Łukaszenka w centrum logistycznym w Bruzgach
NIKOLAY PETROV/AFP/East News

Aleksandr Łukaszenka w centrum logistycznym w Bruzgach

26 listopada 2021
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Niespodziewana wizyta Aleksandra Łukaszenki w centrum logistycznym przy granicy z Polską. Prezydent Białorusi pojawił się w piątek w Bruzgach. To właśnie tam białoruskie władze umieściły ponad 2 tys. migrantów usiłujących dostać się na teren Unii Europejskiej.

Nie tylko Aleksandr Łukaszenka pojawił się z niezapowiedzianą wizytą tuż przy polskiej granicy . Prezydentowi Białorusi towarzyszyli między innymi Władimir Karanik (gubernator obwodu grodzieńskiego) oraz Anatolij Lappo (przewodniczący Państwowego Komitetu Granicznego).

Wizyta Aleksandra Łukaszenki w Bruzgach przy polskim przejściu granicznym

Jak podaje reżimowa agencja Belta, Aleksandr Łukaszenka w centrum logistycznym w Bruzgach oglądał punkt dystrybucji żywności dla migrantów . Prezydent Białorusi zapytał, czy jedzenia jest wystarczająco dużo , by nakarmić wszystkich uchodźców obecnych w centrum.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Co więcej, w czasie piątkowej, niezapowiedzianej wizyty Aleksandr Łukaszenka spotkał się z przedstawicielami Czerwonego Krzyża . Z ramienia organizacji z białoruskim prezydentem rozmawiał Dmitrij Szewcow.

Lista przedstawicieli białoruskich władz i elity, którzy pojawili się w Bruzgach, jest długa. Aleksandr Łukaszenka został powitany przez inspektora obwody grodzieńskiego, Jurijego Karajewa oraz Wiktora Liskowicza, przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki, Kultury i Rozwoju Społecznego Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego.

2 tys. uchodźców w Bruzgach

Media podają, że ponad 2 tys. migrantów obecnych w centrum logistycznym, które odwiedził prezydent Białorusi, otrzymuje nie tylko jedzenie. Uchodźcy mogą liczyć również na pościel, czy świeżą odzież .

Aleksandr Łukaszenka w zorganizowanym centrum logistycznym zobaczyć mógł również zainstalowaną niedaleko centrum logistycznego w Bruzgach mobilną banię . Migranci skorzystać mogą również z pomocy medycznej.

Wcześniej to, jak wygląda wnętrze w centrum logistycznym w Bruzgach, pokazywała telewizja Nexta. Relacjonowała, jak migranci przebierają się w świeże ciuchy .

Nexta informowała również o głównych przyczynach hospitalizacji uchodźców . Migranci potrzebują pomocy medycznej przede wszystkim z powodu COVID-19 , chorób płuc - w tym zapalenia płuc - oraz w związku z ranami odniesionymi podczas prób przekraczania granicy .

UE i Polska mocno krytykują działania Łukaszenki

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej jest daleki od zakończenia. Uchodźcy nieustannie próbują przedostać się na teren Polski, a następnie przemieścić się do innych krajów Unii Europejskiej. Oficer polskiego wywiadu ujawnił, że Aleksandr Łukaszenka będzie dalej zaogniać sytuację na wschodniej granicy UE (więcej na ten temat przeczytasz > pod tym linkiem <).

Mocnych słów pod adresem prezydenta Białorusi nie szczędzą również politycy , zarówno polscy, jak i europejscy. Stwierdzenie Mateusza Morawieckiego o tym, że Aleksandr Łukaszenka wykonuje jedynie polecenia Władimira Putina , spotkało się z ostrą reakcją samego Kremla (więcej na ten temat przeczytasz > pod tym linkiem <).

- To atak hybrydowy, brutalny, gwałtowny i niegodny, w obliczu takich działań należy działać stanowczo i z jednością, a także w oparciu o nasze podstawowe wartości - mówił Charles Michel (szef Rade Europejskiej) podczas wizyty w Polsce 10 listopada.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: eng.belta.by

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport