Goniec.pl
Adam Niedzielski zapowiada wzmocnienie opieki przedszpitalnej, rząd obawia się Omikronu

Piotr Molecki/East News

Adam Niedzielski zapowiada plany rządu. MZ obawia się Omikronu

5 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef MZ zwrócił się do Polaków wraz z prof. Agnieszką Mastalerz-Migas, konsultantką krajową w dziedzinie medycyny rodzinnej. - Chcemy przedstawić założenia wzmocnionej opieki przedszpitalnej - powiedział minister w odniesieniu do planów rządu ws. przeciwdziałania pandemii koronawirusa.

W środę o godz. 11:15 rozpoczęła się konferencja prasowa Adama Niedzielskiego. Minister zdrowia przekazał ważne informacje. - Dzisiejsza konferencja jest związana z COVID-19, ale przede wszystkim będziemy chcieli mówić o opiece przedszpitalnej w opiece covidowej - stwierdził szef MZ.

Nieoficjalnie: w tym tygodniu rząd nie zaostrzy obostrzeń

Nieoficjalne doniesienia ws. obostrzeń. Chodzi o najbliższy tydzień

CZYTAJ DALEJ

- Wirus w mutacji Omikron jest zdecydowanie bardziej zakaźny - ostrzegł Adam Niedzielski. Minister wyjaśnił, że poziom zakażeń większy w odniesieniu do poprzednich fal, "ale ten poziom jest hospitalizacji drastycznie nie wzrasta".

Konferencja Adama Niedzielskiego

Minister zdrowia chce, by pacjenci byli lepiej zaopiekowani jeszcze przed trafieniem do szpitala po zakażeniu koronawirusem, w tym wariantem Omikron. - Interpretujemy wyniki zwiększonej liczby zakażeń, jako anomalię przedświąteczną - powiedział Adam Niedzielski w środę 5 stycznia.

- Niezależnie od interpretacji dokonujemy przygotowań związanych z ryzykiem z konsekwencjami pojawienia się Omikronu - przekazał podczas konferencji Adam Niedzielski.

Minister zdrowia wprost stwierdził, że rząd bierze pod uwagę dwa scenariusze uderzenia Omikronu w Polskę. Pierwszy z nich zakłada zwiększenie zaplecza łózek covidowych do 40 tys. - Drugi, zdecydowanie bardziej pesymistyczny, zakłada zwiększenie bazy łóżek do 60 tysięcy - dodał Adam Niedzielski.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

- To jest scenariusz katastroficzny - powiedział minister zdrowia w odniesieniu do ewentualnego obciążenia szpitali podczas pandemii koronawirusa. Właśnie z tego powodu rząd przygotował rozwiązania wzmocnienia opieki przedszpitalnej.

Rząd będzie wzmacniał opiekę przedszpitalną

Przygotowania rządu do kumulacji zakażeń Omikronu trwa. Adam Niedzielski przekazał, że szacunki wskazują, że szczyt nastąpi pod koniec stycznia. Minister zdrowia powołując się na dane innych krajów wskazał, że pacjenci zakażeni nową odmianą koronawirusa nie trafiają masowo do szpitali.

Gabinet Matuesza Morawieckiego chce utrzymać tę tendencje i planuje wzmocnić opiekę przedszpitalną, tak by jak najmniejsza liczba Polek i Polaków była hospitalizowana.

- Większość zakażeń koronawirusem przebiega w sposób łagodny lub umiarkowany. Tacy pacjenci powinni zostać w domu pod opieką lekarza POZ. Bardzo ważne jest monitorowanie stanu pacjenta, który umożliwia program Domowej Opieki Medycznej - dodała na środowej konferencji prof. Agnieszką Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

- Pacjentowi należy się opieka przedszpitalna. To jest odpowiedzialność lekarzy rodzinnych, aby tę opiekę zapewnić. Sprawowanie tej opieki to nie jest tylko kwestia teleporady - wyjaśniał Adam Niedzielski. - Pacjent ma prawo oczekiwać od lekarza POZ zorganizowania wizyty, badania i każda odmowa to jest naruszenie praw pacjenta - dodał minister zdrowia.

Adam Niedzielski zwrócił również uwagę, że w Polsce ma miejsce nie tylko opieka przedszpitalna, ale również pocovidowa. Pacjenci w całym kraju mogą korzystać z pomocy medycznej po przejściu zakażenia koronawirusem. - Z tej rehabilitacji skorzystało już ponad 16 tys. pacjentów - poinformował szef MZ podczas konferencji.

Do Polski trafił lek na koronawirusa

W poniedziałek minister zdrowia zapowiedział, że obostrzenia mogą zostać zaostrzone. Nieoficjalne wiadomości wskazywały jednak, że rząd nie ma zamiaru zrobić tego w tym tygodniu. Adam Niedzielski nie ukrywał, że resort zdrowia jest zaniepokojony ostatnimi wskazaniami w dobowych raportach dotyczących zakażeń.

Obostrzenia już niedługo mogą stać się przeszłością? Prof. Agnieszką Mastalerz-Migas poinformowała, że do Polski dostarczony został już zagraniczny lek na koronawirusa.

- Do Polski trafił lek Molnupiravir, który jest obecnie podawany chorym z upośledzoną odpornością. Wkrótce będzie więcej leków doustnych, które wesprą leczenie chorych we wczesnej fazie - przekazała konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Policjanci pomogli seniorce na wózku inwalidzkim, nagranie trafiło do sieci

Wiadomości

Policjanci z Łodzi pomogli seniorce na wózku inwalidzkim. Ciekawa reakcja internautów

Czytaj więcej >
Wtorkowe posiedzenie sejmu wzbudziło niemało emocji (Pawel Wodzynski/East News).

Wiadomości

Afera w Sejmie. Zrobiła zdjęcie Czarnkowi. "Widzicie to?"

Czytaj więcej >
Ksiądz w obrzydliwych słowach zareagował na decyzję sądu. Rzucał groźbami i mówił o sznurze

Wiadomości

Ksiądz został skazany za skandaliczne słowa. Jego reakcja jest jeszcze gorsza

Czytaj więcej >
Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Wiadomości

Klienci PKO BP powinni uważać. Tak działają oszuści

Czytaj więcej >
Ambulans

Wiadomości

32-latka nagle źle się poczuła. Po kilku godzinach zmarła, w akcji prokuratura

Czytaj więcej >
karetka

Wiadomości

21-latka w ciąży zmarła w przychodni. Znamy wyniki sekcji zwłok

Czytaj więcej >