Goniec.pl
Katastrofa promu

pixabay.com Henryk Niestrój CC0

254 uczniów i nauczycieli zginęło w katastrofie promu w 2014 roku. Opublikowano ich ostatnie SMS-y

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

304 pasażerów i członków załogi, w tym 254 uczniów i nauczycieli, zginęło 16 kwietnia 2014 roku w katastrofie promu Sewol. Do tragedii doszło na południowych wodach Korei Południowej. Płynąc w stronę wyspy Jeju, po 12 godzinach rejsu,

Do tragedii przyczyniły się m.in. decyzje załogi. Podczas niebezpiecznej sytuacji kapitan przebywał w swojej prywatnej kabinie, inżynier wyłączył silniki, przez co niemożliwe było manewrowanie, a w miejscu dowodzenia znajdował się niedoświadczony oficer. Podjęto niewyobrażalne kroki.

Zginęły 304 osoby

7 lat temu świat był wstrząśnięty katastrofą promu. Można było uratować o wiele więcej osób, jednak przez wprowadzone decyzje śmierć poniosło 304 pasażerów. W przeciągu godziny ewakuowało się tylko 150 osób. Po 2,5 godzinie statek zatonął, a wraz z nim m.in. uczniowie. Kapitan zadecydował, że wszyscy mają pozostać na miejscu. Ostatecznie uratowały się 172 osoby. Co się okazało, kapitan i 3 innych członków załogi było pierwszymi uratowanymi.

Niestety, wręcz proszono się o katastrofę - prom przewoził o ponad 3 razy mniej wody balastowej, niż to było zalecane, przez co podczas silnego prądu czy fal mógł łatwo się przechylić. Statkiem transportowano też ładunki, a ich waga o ponad 2 razy przekraczała normę. Nie były też dobrze zabezpieczone, użyto tylko lin lub w ogóle nie były niczym przywiązane.

[EMBED-243]

Przerażone dzieci słuchały poleceń załogi, która kazała pozostać na miejscach. Tym samym skazano je na śmierć. Co więcej, pierwszy sygnał o tonącym statku służby otrzymały z prywatnego telefonu pasażera. Gdy osoby znajdujące się na pokładzie wiedziały, że pomoc może nadejść z opóźnieniem, wody w środku przybywało, a prom coraz bardziej się przechylał, zaczęły wysyłać do swoich bliskich rozpaczliwe SMS-y.

- To może być ostatnia szansa, aby powiedzieć, że cię kocham - napisał jeden ze studentów do ukochanej mamy. Kobieta nie miała pojęcia, co się dzieje i odpisała, że również go kocha.

Inni pasażerowie także pisali ostatnie „kocham cię” w swoim życiu. Niektórzy zdecydowali się poinformować bliskich o sytuacji na promie i relacjonowali wydarzenia na bieżąco. Starali się też ich uspokajać tym, że mają założone kamizelki ratunkowe.

- Tato, nie martw się. Mam na sobie kamizelkę ratunkową i jestem z innymi dziewczynami. Jesteśmy w środku statku, jeszcze na korytarzu - pisała uczennica. W pozostałych SMS-ach zawierano informację, że panuje ogromny tłok, są problemy z wyjściem, oraz że załoga kazała wszystkim czekać i nie wychodzić z kabin.

Ci, którzy przeżyli, uratowali się jedynie dlatego, że mieli kamizelki i wskoczyli wprost do morza, nie bacząc na rozkazy załogi. Potem wyławiały ich łodzie ratunkowe. Starali się rozpaczliwie dostać do tych, którzy zostali uwięzieni w kabinach, gdy już statek zaczął nabierać wodę. Okna były jednak nie do wybicia, nawet służby ratunkowe mogły niewiele zdziałać.

Niedługo później załoga stanęła przed sądem. Dla kapitana wnioskowano nawet o karę śmierci za spowodowanie tylu zgonów - potem miał usłyszeć karę 36 lat więzienia, jednak podwyższono ją do dożywocia. Po apelacji wyroki dla 14 innych członków załogi opiewały na maksymalnie 12 lat (wcześniej padły wyroki maksymalnie 30 lat więzienia).

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kontrola sanepidu w hotelu Tadeusza Rydzyka. Są wyniki

  • Nie żyje aktorka Ewa Wawrzoń

  • Prof. Parczewski twierdzi, że nie ma sensu nosić maseczek na zewnątrz

Klaudia Bochenek

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Zachodniopomorskie: W pensjonacie znaleziono zwłoki 40-latka. Prawdopodobnie doszło do zbrodni

Czytaj więcej >
sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >