Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS żąda zwrotu wypłaconej przypadkowo drugiej "czternastki". Nie trzeba tego robić
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 13.12.2021 10:31

ZUS żąda zwrotu wypłaconej przypadkowo drugiej "czternastki". Nie trzeba tego robić

ZUS wypłacił dodatkowe "czternastki"
Marek BAZAK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce zwrócić się z prośbą do emerytów o zwrot wypłaconej czternastej emerytury. Chodzi o te osoby, które przez błąd systemu otrzymały dwa świadczenia. Jeśli jednak odmówią, urzędnicy mają odstąpić od swojego żądania.

- To przykład spełnionej obietnicy i przejaw troski o sytuację materialną polskich emerytów i rencistów - tak o czternastej emeryturze mówiła na początku roku minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Gdy prezydent Andrzej Duda podpisywał w marcu ustawę wprowadzającą tzw. czternastkę, wielu emerytów odetchnęło z ulgą. Dodatkowe świadczenie przyda się zwłaszcza teraz, gdy w sklepach szaleje drożyzna.

Wypłaty dodatkowej emerytury rozpoczęły się w listopadzie 2021 roku i potrwają do stycznia 2022 roku. Niestety, w międzyczasie w systemie ZUS pojawił się błąd i doszło do niemałego zamieszania, które okazało się być zaskakujące w skutkach.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

ZUS upomni się o zwrot czternastki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacając czternastki zupełnie się pogubił, w wyniku czego na konta niektórych emerytów trafiło podwójne świadczenie. Ci, którzy otrzymali więcej pieniędzy niż się spodziewali wkrótce mogą odebrać telefon z ZUS-u.

Jak informuje wyborcza.biz, urzędnicy chcą bowiem cofnąć naddatek i w tym celu zamierzają dzwonić do emerytów, na których kontach pojawiły się dwie czternaste emerytury.

Prośby mają mieć charakter "grzecznościowy", a jeśli beneficjent odmówi zwrotu pieniędzy, instrukcja nakazuje "odstąpić od żądania jej zwrotu, gdyż nadpłata została spowodowana nieprawidłowym działaniem systemu".

Co ważne, najnowsze informacje mówią, że ci, którzy otrzymali dwie czternastki nie muszą martwić się tym, że w przyszłości ich świadczenia zostaną zmniejszone.

Jak to możliwe, że doszło do nieporozumienia? Otóż sprawa dotyczy osób, które na co dzień pobierają podwójne świadczenie - własną pełną emeryturę i dodatkowo świadczenie np. wypadkowe lub przyznane w związku z chorobą zawodową.

Czternasta emerytura na kontach milionów Polaków

Czternasta emerytura to świadczenie wypłacane z urzędu. Aby je otrzymać, nie trzeba było składać żadnego dodatkowego wniosku.

W tym roku wynosi ona 1250,88 złotych brutto, czyli 1066,24 zł netto i zostanie wypłacona w sumie ponad 9 mln osób. Łączny koszt czternastych emerytur to ponad 11 mld zł.

Dodatkowe świadczenie przysługuje osobom, które 31 października 2021 roku miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymały osoby, których prawo do świadczeń zostało zawieszone.

Pełna kwota przysługuje tym, którzy otrzymują świadczenie podstawowe w kwocie nieprzekraczającej 2900 złotych brutto. Reszta świadczeniobiorców ma pomniejszoną wypłatę na zasadzie złotówka za złotówkę.

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

li chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Gazeta Wyborcza, money.pl

Tagi: ZUS Emerytura