ZUS wypłaci pieniądze na wniosek. Bez niego wypłata przepadnie
Tak zwane świadczenie niezrealizowane przysługują rodzinie zmarłej osoby. Chodzi na przykład o emeryturę, której mimo złożonego wniosku nie wypłacono, ponieważ świadczeniobiorca zmarł. Członkowie rodziny mogą odzyskać należne pieniądze, jednak muszą skontaktować się z ZUS-em.
Świadczenia nierealizowane
Świadczenia nierealizowane to takie świadczenie, do którego osoba zmarła była uprawniona przed śmiercią , ale nie zostało ono wypłacone. To również świadczenie, o które zmarły złożył wniosek , ale nie otrzymał od ZUS -u decyzji o jego przyznaniu, a które mu się należało. Może to też dotyczyć powiększonej emerytury, o której przyznanie nasz bliski wnioskował, jednak przed ponownym ustaleniem wysokości emerytury zmarł.
Kto może się ubiegać
Świadczenia niezrealizowane przysługują najbliższym osoby zmarłej, które wspólnie z nią zajmowały się prowadzeniem gospodarstwa domowego. Wyjątkiem od tej reguły są dzieci osoby zmarłej , które również mogą się ubiegać o tego rodzaju świadczenie, mimo że nie prowadziły wspólnie domu. Należy jednak pamiętać o tym, że zostanie ono rozdzielone równo między rodzeństwem. O świadczenie niezrealizowane może się również ubiegać osoba prowadząca ze zmarłym wspólne gospodarstwo domowe, ale niebędąca jego żoną lub mężem.
Jak złożyć wniosek
Osoby upoważnione mogą złożyć wniosek o przyznanie świadczenie niezrealizowanego wyłącznie do roku od śmierci bliskiej osoby . Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy złożyć wniosek ENS, którego wzór dostępy jest na stornie internetowej ZUS-u . Potrzebny będzie również dokument potwierdzający tożsamość oraz pokrewieństwo ze zmarłym , a także o dpis aktu zgonu. Na koniec trzeba też pamiętać o dokumencie potwierdzającym wspólne prowadzenie gospodarstwa, lub dowód na to, że miało się wkład w utrzymanie osoby nieżyjącej. Dokumenty można składać zarówno osobiście w ZUS-ie, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznie.
Źródło: Interia.pl, Zus.pl