ZUS właśnie przekazał, skorzystało już 770 tys. emerytów. Prosty sposób, by płacić mniej
Spora grupa seniorów wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak wiele korzyści niesie za sobą posiadanie legitymacji emeryta-rencisty. W wielu sytuacjach można zaoszczędzić naprawdę niemałe pieniądze. Aktualnie z legitymacji korzysta ok. 770 tysięcy emerytów i rencistów. Wyjaśniamy komu przysługuje, i jakie korzyści wynikają z jej posiadania.
Legitymacja emeryta-rencisty. Prosty sposób żeby płacić mniej
Wielu emerytów być może nawet nie zdaje sobie sprawy, że może korzystać z ogromnej liczby zniżek i ulg, wynikających z posiadania legitymacji emeryta-rencisty. ZUS przypomina , że takiego dokumentu można używać również w wersji elektronicznej. Przysługuje on każdej osobie, która przechodzi na emeryturę lub rentę i ma prawo do rent czy świadczeń emerytalnych.
Legitymacja emeryta-rencisty wydawana jest przez ZUS . Aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek. Warto posiadać taki dokument, ponieważ jego okazanie w wielu sytuacjach wiąże się ze znacznymi zniżkami i ulgami. Wyjaśniamy.
Legitymacja emeryta-rencisty. Seniorze, te zniżki ci się należą
Główne przywileje, jakie niesie za sobą posiadanie legitymacji emeryta-rencisty to przede wszystkim możliwość odliczenia od podatku kwot, jakie seniorzy wydają na leki. Dodatkowo emeryci otrzymują zniżki w aptekach, czy ośrodkach uzdrowiskowych i rehabilitacyjnych. Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat i są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, mogą również skorzystać z grupy zupełnie bezpłatnych leków.
ZOBACZ: Była dopiero 8:42, a na plaży w Stegnie taki widok. To nie zdarza się często
Legitymacja emeryta-rencisty znacznie wpływa na aspekty związane z ochroną zdrowia, ale nie tylko. Seniorzy otrzymują także zniżki w komunikacji miejskiej, teatrach czy muzeach. W niektórych instytucjach i ośrodkach emeryci z legitymacją płacą połowę ceny normalnego biletu. Dzięki temu dokumentowi, którego wcale nie trzeba posiadać w formie fizycznej karty, seniorzy powyżej 75. roku życia mogą liczyć również na całkowite zwolnienie z opłacania abonamentu RTV.
Legitymacja emeryta-rencisty dostępna w dwóch wersjach
Legitymacja emeryta-rencisty uprawnia również seniorów do znacznych zniżek na podróże koleją. Ulgi wynoszą 37 proc., jednak warto pamiętać, że obowiązują wyłącznie na drugą klasę pociągów osobowych, ekspresowych oraz TLK i można z niej skorzystać tylko dwa razy do roku.
ZOBACZ: ZUS wypłaci nawet 1500 zł miesięcznie dla rodziców. Skorzysta kilkaset tys. dzieci
Aktualnie ZUS wydaje dwie formy legitymacji dla emeryta. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązują one:
- w formie tradycyjnej, spersonalizowanej karty identyfikacyjnej (legitymacja),
- w formie dokumentu elektronicznego (mLegitymacja).
Warto jednak podkreślić, że ZUS nie wydaje obecnie legitymacji w tradycyjnej formie. Seniorzy, którzy chcą mieć fizyczną, plastikową kartę, muszą złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek. Jeśli chcą korzystać z wersji elektronicznej, wystarczy, że zainstalują aplikację mObywatel, a po zalogowaniu wybiorą opcję "dodaj dokument" i dalej "legitymacja emeryta rencisty".