ZUS wciąż czeka na wnioski. Można jednorazowo zyskać aż 300 złotych
Już niewiele czasu zostało na złożenie wniosku o wypłatę świadczenia 300 plus. Mało kto pamięta o kalendarzu, a ten jest nieubłagany, dlatego z formalnościami nie należy zwlekać. Zwyczajowo przyjęło się, że pieniądze należą się na uczące się dzieci, ale tak naprawdę nie tylko one mogą być beneficjentami. Komu jeszcze należy się wsparcie? I jak oraz do kiedy można o nie wnioskować?
Ostatni dzwonek na wnioski o wypłatę 300 plus
300 plus to jeden z tych programów, które rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził po dojściu do władzy w celu wsparcia rodzin z dziećmi. Z okazji nowego roku szkolnego uczniowie mogą otrzymać jednorazowo właśnie 300 złotych na skompletowanie szkolnej wyprawki .
W 2022 roku pieniądze popłynęły aż do 4,4 mln edukujących się Polaków, zaś w tym roku, tylko do końca sierpnia, ZUS przyznał środki dla 3,3 mln dzieci na kwotę 1 mld zł . Wiele osób otrzymało więc benefity jeszcze przed rozpoczęciem formalnej nauki, a ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, mają coraz mniej czasu na składanie wniosków.
Wnioski tylko do końca listopada
Do kiedy ZUS przyjmował będzie wnioski o wypłatę 300 plus? Formalności załatwiać można już od 1 lipca, zaś koniec naboru przypada na 30 listopada.
ZOBACZ: Czternastki w przyszłym roku będą niższe? W projekcie budżetu zabezpieczono mniej pieniędzy
Do tego czasu wszystkie rodziny, które spełniają określone kryteria i prawidłowo złożą dokumenty, mają gwarancję otrzymania środków prędzej czy później. A skoro więc o warunkach mowa, to jakie są one w rzeczywistości?
Kto może otrzymać 300 plus?
ZUS przyzna pieniądze na każde uczące się w szkole dziecko, przy czym w programie wyszczególniono dwie grupy beneficjentów:
- pełnosprawne dziecko, które nie przekroczyło 20. roku życia;
- dziecko z niepełnosprawnością mające nie więcej niż 24 lata.
ZOBACZ: ZUS zajrzy w twoje dokumenty, szykują się masowe kontrole. “To nasz obowiązek”
Co istotne, nawet jeśli dziecko spełnia kryteria wiekowe, nie może być ani przedszkolakiem, ani studentem, gdyż w świetle polskiego prawa przedszkola i uczelnie wyższe nie są szkołami.
Dorośli też mogą być beneficjentami
Kto jeszcze może liczyć na 300 plus? Zgodnie z rozporządzeniem z 2019 roku, grupa uprawnionych została rozszerzona o uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Oni także muszą jednak mieścić się w ramach wiekowych.
Wnioski o wypłatę świadczenia można składać tylko drogą elektroniczną, za pośrednictwem: portalu informacyjno-usługowego Emp@tia, PUE ZUS , bankowości elektronicznej lub aplikacji mZUS.
Źródło: Interia