Zmiany w MSZ. Po krytycznym dla PiS wywiadzie Jarosław Nowak traci stanowisko
Dymisja w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Po krytyce działań rządu PiS Jarosław Nowak zostaje odwołany ze stanowiska przez ministra Zbigniewa Raua. To kolejne zwolnienie po zaprezentowaniu nieprzychylnej opinii na temat działań partii rządzącej.
W poniedziałek Łukasz Jasina poinformował, że szef MSZ zdecydował o dymisji jednego ze swoich pracowników . Nastąpiło to tuż po udzieleniu przez niego wywiadu dla brytyjskiej gazety.
- Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau podjął 8 stycznia 2022 roku decyzję o odwołaniu p. Jarosława Nowaka z zajmowanego stanowiska - napisał 10 stycznia rzecznik MSZ na Twitterze.
Dymisja w MSZ, powodem krytyka rządu PiS
Jarosław Nowak w MSZ był pełnomocnikiem do spraw kontaktów z diasporą żydowską . Funkcję tę pełnił od początku lipca 2021 roku. Po wywiadzie, w którym padają krytyczne pod adresem rządu stwierdzenia , minister podjął decyzję, że konieczne jest odwołanie pełnomocnika .
Jakie słowa sprawiły, iż Zbigniew Rau zdecydował się na dymisję ? Jarosław Nowak udzielił wywiadu dla "Jewish News" . W brytyjskiej gazecie podzielił się opinią, która nie licuje do stanowiska PiS .
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Jarosław Nowak skrytykował nowelizację ustawy o IPN z 2018 roku . Stwierdził, że była ona " jedną z najgłupszych poprawek, jakie kiedykolwiek pojawiły się w prawie ".
Dodał jednocześnie, że Polska "w pewnym momencie" będzie musiała podjąć kroki w kwestii zwrotu mienia żydowskiego . To nie pierwsza taka decyzja w ostatnim czasie.
Krytyka rządu jednoznaczna z utratą pracy?
Nie tylko Jarosław Nowak musi pożegnać się z państwową posadą po tym, jak publicznie podzielił się z nieprzychylnym dla partii rządzącym stanowiskiem. Cztery dni temu w serwisie goniec.pl informowaliśmy o wieczornej decyzji Mateusza Morawieckiego .
Ambasador RP w Czechach Mirosław Jasiński w niemieckim dzienniku negatywnie wypowiedział się w kwestii sporu elektrowni w Turowie . - Bądźmy więc uczciwi i przyznajmy, że powodem sporu była jednak arogancja pewnych ludzi. Przede wszystkim z dyrekcji kopalni. Potem jest dyrekcja PGE, a całe lata świetlne dalej ministerstwa i premier - mówił dyplomata dla "Deutsche Welle".
Reakcja premiera była niemal natychmiastowa. - Nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi ws. kopalni w Turowie. Każdy polski dyplomata ma obowiązek dbać o polskie interesy - przekazał rzecznik rządu.
Piotr Müller potwierdził, że Mateusz Morawiecki podjął decyzję o " rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora Polski w Republice Czeskiej ". Był to kilkanaście godzin po publikacji niekorzystnego dla rządu wywiadu.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Puste krzesła do rejestracji dzieci i kolejka po akt zgonu. Zdjęcie z USC w Warszawie wywołało burzę
-
Wojciech Korda z Niebiesko-Czarnych podupadł na zdrowiu. Pomocy potrzebuje także jego żona
Źródło: goniec.pl