Goniec.pl > Polska > Płatność gotówką dla przedsiębiorców
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 24.09.2021 13:48

Płatność gotówką dla przedsiębiorców

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Iberion materiały własne

Eksperci alarmują o możliwości zmian w transakcjach gotówką. Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, będzie to oznaczało, że od 1 stycznia 2022 roku zapłata powyżej ośmiu tysięcy złotych będzie możliwa tylko z konta. W innym przypadku przedsiębiorcy nie będą mogli rozliczyć podatkowych kosztów. Rząd argumentuje zmianę przepisów koniecznością transparentności.

Jak dotąd limit płatności gotówkowych wynosi 15 tysięcy zł. Według Ministerstwa Finansów taka granica uniemożliwia jednak uznania transparentności, co w przypadku przedsiębiorców jest bardzo istotne. Dlatego resort popiera zmiany, jakie wprowadzić ma Polski Ład.

Jeśli Polski Ład zostanie uchwalony, limit płatności gotówkowych zostanie zmniejszony do ośmiu tysięcy zł. W komunikacie dotyczącym podatkowego pakietu zawartego w projekcie Ministerstwo Finansów w jasny sposób określiło swoje stanowisko: „Transakcje między przedsiębiorcami powinny być transparentne”.

Polski Ład zmieni limity płatności gotówką

Według resortu wprowadzenie zmian w płatnościach to konieczność, ponieważ transakcje gotówkowe wykonywane przez przedsiębiorców nie są transparentne. Nowe limity mają wejść w życie wraz z początkiem 2022 roku. Za niestosowanie się do tych przepisów będą groziły sankcje.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Karą będą objęte firmy, które zapłacą gotówką powyżej limitu. Jak mówi ustawa o CIT, nie będą mogły zaliczyć wydatków do podatkowych kosztów, co jest istotne dla większości przedsiębiorców. Warto przypomnieć, że limit wynoszący 15 tysięcy zł obowiązuje od 2015 roku.

Zdaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw z uwagi na utrzymującą się inflację limit ten powinien zostać przez rząd zwiększony, a nie – jak przewiduje Polski Ład – zmniejszony. Zmiana ta została skrytykowana podczas konsultacji do ustawy. Nie jest to jedyna krytyczna opinia.

Zmianę w przepisach zaopiniował także Narodowy Bank Polski. Uznano, że propozycja ta ogranicza swobodę działalności gospodarczej i zmniejsza użyteczność znaków pieniężnych będących prawnym środkiem płatniczym. Warto przypomnieć, że w czwartek 23 września Komisja Finansów Publicznych rozpoczęła debatowanie nad Polskim Ładem. Zignorowano wnioski posłów opozycji, którzy apelowali o opóźnienie obrad, ponieważ nie zdążyli zapoznać się z liczącym ponad pół tysiąca stron dokumentem.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi: pieniądze