Goniec.pl
gotowka-bedzie-limite

Iberion materiały własne

Płatność gotówką dla przedsiębiorców

24 Września 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Eksperci alarmują o możliwości zmian w transakcjach gotówką. Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, będzie to oznaczało, że od 1 stycznia 2022 roku zapłata powyżej ośmiu tysięcy złotych będzie możliwa tylko z konta. W innym przypadku przedsiębiorcy nie będą mogli rozliczyć podatkowych kosztów. Rząd argumentuje zmianę przepisów koniecznością transparentności.

Jak dotąd limit płatności gotówkowych wynosi 15 tysięcy zł. Według Ministerstwa Finansów taka granica uniemożliwia jednak uznania transparentności, co w przypadku przedsiębiorców jest bardzo istotne. Dlatego resort popiera zmiany, jakie wprowadzić ma Polski Ład.

nie żyje

Zmarł Zbigniew Galperyn

CZYTAJ DALEJ

Jeśli Polski Ład zostanie uchwalony, limit płatności gotówkowych zostanie zmniejszony do ośmiu tysięcy zł. W komunikacie dotyczącym podatkowego pakietu zawartego w projekcie Ministerstwo Finansów w jasny sposób określiło swoje stanowisko: „Transakcje między przedsiębiorcami powinny być transparentne”.

Polski Ład zmieni limity płatności gotówką

Według resortu wprowadzenie zmian w płatnościach to konieczność, ponieważ transakcje gotówkowe wykonywane przez przedsiębiorców nie są transparentne. Nowe limity mają wejść w życie wraz z początkiem 2022 roku. Za niestosowanie się do tych przepisów będą groziły sankcje.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Karą będą objęte firmy, które zapłacą gotówką powyżej limitu. Jak mówi ustawa o CIT, nie będą mogły zaliczyć wydatków do podatkowych kosztów, co jest istotne dla większości przedsiębiorców. Warto przypomnieć, że limit wynoszący 15 tysięcy zł obowiązuje od 2015 roku.

Zdaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw z uwagi na utrzymującą się inflację limit ten powinien zostać przez rząd zwiększony, a nie – jak przewiduje Polski Ład – zmniejszony. Zmiana ta została skrytykowana podczas konsultacji do ustawy. Nie jest to jedyna krytyczna opinia.

Zmianę w przepisach zaopiniował także Narodowy Bank Polski. Uznano, że propozycja ta ogranicza swobodę działalności gospodarczej i zmniejsza użyteczność znaków pieniężnych będących prawnym środkiem płatniczym. Warto przypomnieć, że w czwartek 23 września Komisja Finansów Publicznych rozpoczęła debatowanie nad Polskim Ładem. Zignorowano wnioski posłów opozycji, którzy apelowali o opóźnienie obrad, ponieważ nie zdążyli zapoznać się z liczącym ponad pół tysiąca stron dokumentem.

Wygrałbyś główną nagrodę w "Milionerach"? 5 pytań o milion, które zadał Hubert Urbański

Pytanie 1 z 5

Który ssak się nie spoci?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Rzeczpospolita

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

pieniądze

Pieniądze

Rząd dopłaci do prądu. Dofinansowania dla najuboższych sięgną 1500 zł

Czytaj więcej >

Pieniądze

Daniel Obajtek o cenach paliwa: "Ok. 6 złotych, ale mamy wyższe zarobki"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Kierowcy muszą zapłacić nawet 42 proc. więcej u mechanika

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Wygrał z Pocztą Polską i nie musi płacić abonamentu RTV. Chodziło o zaginiony dokument

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Wszystkich Świętych może być trudne dla wielu. Ceny wystrzeliły

Czytaj więcej >
W 2022 roku nadciągną kolejne podwyżki, powodem m.in. Polski Ład

Pieniądze

Polski Ład wprowadza drożyznę? Opłaty wyższe o nawet 1600 złotych na gospodarstwo

Czytaj więcej >