Zmarła najstarsza osoba na świecie. Taki był sekret jej długowieczności
Władze japońskiego miasta Ashiya poinformowały, że zmarła Tomiko Itooka. Miała 116 lat i była najstarszą osobą na świecie. Tytuł “nestorki ludzkości” nosiła zaledwie od półtora miesiąca. Co takiego stanowiło sekret jej długowieczności?
Nie żyje najstarsza osoba na świecie. Zmarła w wieku 116 lat
Tomiko Itooka urodziła się 23 maja 1908 roku w Osace. W grudniu 2023 roku została najstarszą Japonką, a już niecały rok później przyjęła zaszczytne miano “nestorki świata”.
Japońskie władze poinformowały, że zmarła 29 grudnia 2024 roku w wieku 116 lat. Przez ostatnie trzy dekady mieszkała w mieście Ashiya – pięć lat temu stała się lokatorką domu spokojnej starości. Zdecydowanie jednak nie była typem osoby, której łatwo przyszło usiedzieć w jednym miejscu.
Mieszkała tam od 2019 r. ciesząc się – jak na swój wiek – dobrym zdrowiem – przekazał japoński nadawca NHK.
Sekret długowieczności najstarszej osoby na świecie. Czym się zajmowała?
Miała dwoje młodszego rodzeństwa. Z mężem doczekali się czwórki dzieci, które z kolei dały jej pięcioro wnucząt. Swojego ukochanego straciła jednak blisko 50 lat temu. Poświęciła się więc pasji do zwiedzania malowniczych terenów Japonii.
Wolny czas spędzała aktywnie , wędrując po górach. Zamiłowanie do wspinaczki wzięło jej się z dzieciństwa, gdy poza nią uprawiała jeszcze siatkówkę. W swoim życiu dwukrotnie zdobyła Ontake (3000 m n.p.m.), drepcząc wokół niej spokojnie w zwyczajnych trampkach. Jako 100-latka samodzielnie przemierzała schody świątyni Ashiya.
Co dało jej siłę i pozwoliło zachować zdrowie mimo upływających lat? Jak tłumaczono na łamach zagranicznych mediów, niezmiennie w jej diecie figurowały banany i Calpis – podobny do jogurtu napój z kwasem mlekowym. Nie bez znaczenia jest też kultura Japończyków .
Czytaj także : Książę William przekazał tragiczną wiadomość. “Jesteśmy zszokowani i zasmuceni”
Jak żyć dłużej? Sposoby z Kraju Kwitnącej Wiśni
Japonia jest miejscem, w którym ludzie żyją najdłużej. Władze kraju informowały we wrześniu, że liczba osób w wieku powyżej 100 lat przekroczyła 95 tysięcy. Około 88 proc. tej grupy stanowią kobiety .
Powodem jest oczywiście wspomniana aktywność fizyczna , długie wędrówki i spędzanie czasu “na sportowo” oraz dieta, która składa się z kilkuset składników, licząc przyprawy . Japończycy przyjmują dość mało kalorii, bo na poziomie 1900 kcal dziennie, ale jedzą bardzo różnorodnie i często. Mają też powiedzenie, że “ najeść się trzeba w 80 procentach ”.
Czytaj także : Niedługo wyjazd do sanatorium będzie droższy. Znamy szczegóły
Stawiają na sprawdzone sposoby przygotowywania jedzenia i uprawy roślin. Chętnie dzielą się wiekowymi przepisami rodzinnymi i pomagają sobie wzajemnie. Taka synergia, jak widać, pozwala dożyć naprawdę sędziwego wieku.