Ważny apel dla wszystkich idących na cmentarz we Wszystkich Świętych. Policja ostrzega
Wszystkich Świętych to czas zadumy, ale policja alarmuje, że 1 i 2 listopada to dla niektórych osób czas wzmożonej pracy. - Ważne jest zachowanie rozsądku - czytamy w specjalnym apelu. Jest kilka prostych sposobów, by nie paść ofiarą złodziei i przestępców. Policja przygotowała specjalną listę, oto co zagwarantuje ci bezpieczeństwo.
Wszystkich Świętych jeszcze przed nami, ale Polacy już masowo pojawiają się na cmentarzach i porządkują groby bliskich. Policja alarmuje, że niektórzy pojawiają się na nekropoliach ze złymi zamiarami.
Niebezpieczeństwo czyha na nas nie tylko na cmentarzach. 1 listopada warto zadbać o dom, a policja radzi, że nie zawsze warto informować w internecie o wyjściu poza miejsce zamieszkania. - Zachowajmy w tym czasie szczególną ostrożność, by nie spotkały nas przykre niespodzianki - ostrzega biuro prewencji Komendy Głównej Policji. Jeden czynnik może zaważyć o większej aktywności złodziei w okresie Wszystkich Świętych.
Wszystkich Świętych to czas złodziei, policja apeluje
We Wszystkich Świętych policjanci wraz z Polakami jednym krokiem ruszają pod cmentarze. W czasie służby dbają o to, by na nekropoliach wypełnionymi ludźmi było bezpiecznie. Złodzieje i oszuści nie śpią i chętnie wykorzystują każdą sposobność do zniknięcia z cmentarza z kilkoma dodatkowymi portfelami.
Policja alarmuje, że w tym roku 1 i 2 listopada mogą przynieść ze sobą jeszcze większą liczbę przestępstw. - Święta przypadają po weekendzie, co dodatkowo wpłynie na zwiększenie natężenia ruchu pojazdów i może skutkować naszą kilkudniową nieobecnością w domu. Pamiętajmy, aby towarzysząca nam w tych dniach nostalgia i zaduma nie uśpiły naszej czujności - czytamy w apelu policji.
Kradzieże kieszonkowe to jedynie jedno z zagrożeń, przed jakim w okresie Wszystkich Świętych ostrzega policja. Funkcjonariusze proszą, by w czasie pakowania się na cmentarz nie wkładać do torebki i kieszeni większej ilości gotówki, czy kosztownej biżuterii. - Poprzez chwilę naszej nieuwagi mogą one paść łupem złodzieja - alarmuje biuro prewencji KGP.
Uważaj na cmentarzu, złodziej tylko na to czeka
Zasad, jakie powinniśmy znać idąc na cmentarz we Wszystkich Świętych jest kilka. Każda pozwoli uchronić przed nieszczęściem i zgłaszaniem przestępstwa policji. Jedną ze wskazówek jest to, by płacąc za zakupy na straganach przy cmentarzach, nie pokazać ile pieniędzy znajduje się w portfelu.
Karty i dokumenty oraz telefon komórkowy warto trzymać w kieszeniach wewnątrz ubrania. Utrudni to złodziejowi ewentualną kradzież. - Na terenie cmentarza pilnujmy własnych rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach. W atmosferze zadumy i wspomnień, a także spotkań z długo niewidzianą rodziną, pozostawione bez opieki mogą stać się obiektem zainteresowania przestępców - dodaje policja.
Wśród apeli nie brakuje próśb, by zadbać o seniorów odwiedzających bliskich pochowanych na cmentarzach. Także w czasie Wszystkich Świętych złodzieje dobrze wiedzą, że osoby starsze są wyjątkowo łatwym celem.
Policja apeluje, by osób starszych i osób z niepełnosprawnościami nie pozostawiać na cmentarzu bez opiekunów. - W tłumie łatwo o zasłabnięcie lub utratę orientacji i zabłądzenie. Warto takie osoby wyposażyć w kartkę z numerami telefonów do członków rodziny - czytamy w ważnym apelu przed 1 i 2 listopada.
Idziesz na cmentarz? Zadbaj, żeby złodziei nie wszedł do twojego domu
We Wszystkich Świętych wzmaga się nie tylko liczba kradzieży, ale także i włamań do mieszkań. Lista zasad, które pozwolą na uchronienie się przed zastaniem niemiłej niespodzianki po powrocie z cmentarza, jest krótka i prosta. Oto ona:
Gdy korzystamy z mediów społecznościowych, informacją o planowanym wyjeździe podzielmy się już po szczęśliwym powrocie. Nie wiemy kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym że nie będzie nas w domu.
Wychodząc z mieszkania czy domu, zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Zamknijmy drzwi garażowe, pomieszczenia gospodarcze, a także furtki i bramy na posesję. Włączmy czujki ruchu i pamiętajmy o aktywowaniu alarmu.
Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów, ani oszczędności.
Poprośmy zaufanego sąsiada, by podczas naszej nieobecności zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie. Warto zostawić mu numer telefonu.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Źródło: goniec.pl, materiały policyjne