Zasiłek socjalny na nowych zasadach. Będzie można dostać więcej pieniędzy
Jesteś w trudnej sytuacji finansowej i obawiasz się, co przyniesie kolejny rok? W czasie, gdy wszyscy straszą drastycznymi podwyżkami chociażby prądu, są także i dobre informacje. Od 1 stycznia zwaloryzowany zostanie zasiłek socjalny. Otrzymujące go osoby mają powody do świętowania, bo zyskają szansę na otrzymanie nawet 1000 złotych miesięcznie. Kto może zostać zatem beneficjentem?
Pozytywne zmiany w zasiłku socjalnym
O pozytywnych zmianach w zasiłku socjalnym informuje portal INN Poland, który wskazuje, że waloryzacja kwoty świadczenia zapisana została w ustawie o pomocy społecznej. Zgodnie z nią, cieszyć mogą się zarówno ci otrzymujący minimalną kwotę zasiłku, jak i maksymalną.
Co istotne, procent waloryzacji nie jest uzależniony od inflacji, ale od woli osób zasiadających w odpowiednim dla tych spraw resorcie. Ten, który ustalono na przyszły rok, pozwolił oszacować, że najmniejsza kwota zasiłku socjalnego wyniesie od 2024 roku 100 złotych, a największa - aż 1000 złotych.
Kwota zasiłku wzrośnie skokowo
INN Poland zwraca też uwagę, że ostatnia zmiana wysokości kwoty miała miejsce 1 stycznia 2022 roku , a od tego czasu dużo zmieniło się przecież, jeśli chodzi o koszty naszego utrzymania. Poprzednia decyzja polityków ustanowiła minimalną kwotę zasiłku dla najuboższych na poziomie 30 złotych, a najwyższą - na poziomie 719 złotych.
ZOBACZ: Dodatkowe 300 złotych miesięcznie z ZUS. Wystarczy, że spełnisz jeden z dwóch warunków
Sam zasiłek socjalny to nie lada pomoc dla osób, które mają bardzo niskie przychody i nie są zdolne do podjęcia pracy zarobkowej. O stały zasiłek mogą ubiegać się prowadzący gospodarstwo domowe w pojedynkę lub z rodziną, których dochód nie przekracza 776 złotych (dla jednej osoby) lub 600 złotych (kwota na osobę w rodzinie).
Komu należy się zasiłek socjalny?
Niezdolność do podjęcia pracy jest jednym z głównych warunków uzyskania zasiłku stałego. Najczęstszymi przyczynami takiego stanu rzeczy są: kwestia wieku, poważna choroba lub inne powody zdrowotne.
Zasiłku otrzymać nie mogą jednak osoby będące beneficjentami innych programów socjalnych , takich jak: renta socjalna, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna czy tez dodatki z tytułu samotnego wychowania dziecka lub utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania.
Jak zostać beneficjentem?
Aby otrzymać zasiłek socjalny, trzeba złożyć odpowiednie dokumenty, gdyż nie jest to świadczenie wypłacane z automatu. Plik wypełnionych formularzy należy złożyć w odpowiednim dla miejsca zamieszkania ośrodku pomocy społecznej.
Po ich przyjęciu pracownicy MOPS zobowiązani są do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego i prześwietlenia sytuacji materialnej wnioskodawcy i ewentualnie jego rodziny. Średnio na decyzję czeka się około miesiąca.
Źródło: INN Poland