Zapukają do drzwi Polaków. Sprawdzą, czy zapłaciłeś 800 zł
W ramach nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz prawa budowlanego został wprowadzony obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dla mieszkań, oraz domów. Wiadomo, jaką karę można otrzymać za brak dokumentu.
Czym jest świadectwo elektryczne?
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest istotnym dokumentem, który określa, ile energii jest niezbędne do zaspokojenia energetycznych potrzeb w konkretnej nieruchomości i jest kluczowym elementem strategii, której zadaniem jest ograniczenie emisji CO2. Z informacji w nim zawartych można oszacować roczne zapotrzebowanie na energię.
Warto pamiętać, że posiadanie tego dokumentu jest obowiązkowe i wynika to z prawa europejskiego. Weszło w życie 28 kwietnia 2023 roku i ma na celu podniesienie świadomości mieszkańców na temat zużycia energii, a przede wszystkim promowania budownictwa ekologicznego.
Ile trzeba zapłacić, by otrzymać świadectwo energetyczne?
By otrzymać świadectwo energetyczne, trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. W pierwszej kolejności potrzebne jest zatrudnienie osoby lub firmy posiadającej odpowiednie kwalifikacje budowlane. Musi widnieć w wykazie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
ZOBACZ TAKŻE : Nowe przepisy wchodzą w życie, zacznie się już za dwa dni. Polacy mają sporo zyskać
Koszt tego dokumentu zwykle waha się w 500-1000 złotych . Jest to tylko szacowana kwota, bowiem ostateczna cena, którą trzeba ponieść, by otrzymać świadectwo energetyczne, może zależeć od różnych czynników, tj. wielkość i lokalizacja nieruchomości.
Warto jednak pamiętać, że budynki, które zostały zbudowane, a następnie oddane do użytku po 2009 roku, to świadectwo uzyskały wraz z ukończeniem budowy. Za to w przypadku sprzedaży, oddania lub wynajęcia nieruchomości, która została wybudowana przed tym rokiem, należy wystąpić o możliwość uzyskania świadectwa energetycznego.
Ruszyły kontrole. Brak świadectwa energetycznego może zakończyć się wysoką grzywną
Świadectwo energetyczne jest wymagane we wszystkich nieruchomościach przeznaczonych do zamieszkana, wystawionych na wynajem lub sprzedaż, a także do wszystkich budynków, które zostały wybudowane po 2009 roku. W przypadku nieruchomości wybudowanych po 2009 roku, przeznaczonych do użytku własnego, nie jest ono wymagane.
Ponadto z ustawy wynika, że samo posiadanie świadectwa energetycznego nie wystarczy. Trzeba pamiętać, że dokument ten jest ważny 10 lat od momentu jego wystawienia, a po tym okresie konieczne jest wystąpienie o pozyskanie go na nowo.
Dodatkowo przeprowadzane są cykliczne kontrole. Ich częstotliwość zależy od mocy kotła oraz spalanego w nim paliwa grzewczego. Mogą odbywać się co dwa, trzy, cztery lub pięć lat. Brak świadectwa energetycznego może grozić grzywną wynoszącą do 5 tys. zł.