Zapomnij o barszczu na Wigilię. Ta starodawna polska zupa to prawdziwy rarytas, cała rodzina będzie zachwalać
Zupa na Wigilię? U niektórych naprzemiennie, u innych zawsze to samo – barszcz lub grzybowa. Niegdyś jednak jadało się zupełnie inaczej, a przewaga dni postnych nad niepostnymi zmuszała Polaków do kreatywności w kuchni. Tak powstała zupa wigilijna, którą zajadała się szlachta i bogatsi mieszczanie. Mało kto o niej pamięta, choć jej smak jest genialny. Dziś nie potrzeba też wielu pieniędzy, aby ją przygotować.
Zupa wigilijna inna niż barszcz? Koniecznie spróbuj tego
Coroczny powrót do tradycji i ponowne spożywanie tych samych potraw, co w ubiegłą Gwiazdkę, ma w pewien sposób niepowtarzalny klimat. Ale czy rzeczywiście tak bardzo kultywujemy tradycję? Otóż niekoniecznie, bo od XVII do XIX wieku na ziemiach polskich królowała inna zupa wigilijna, którą zwano białą polewką. W przeciwieństwie do znanej większości czarnej polewki, ta oznaczała dobrobyt i powodzenie, a największym uznaniem cieszyła się w kręgach szlacheckich.
Zupa migdałowa , bo to o nią chodzi, była przygotowywana na bazie mleka z dodatkiem rozmaitych przypraw. Migdały stanowiły w niej niewielką część, ale ich intensywny specyficzny smak i aromat nadawały potrawie unikalnej wartości. Kojarzono ją z wykwintnością, zatem podawano ją tylko w wigilię Bożego Narodzenia.
Wigilijna zupa migdałowa. Wyjątkowy smak i właściwości prozdrowotne
Jak doszło do tego, że Polacy przestali spożywać danie tak ciekawe i tak różne od tych spotykanych dzisiaj na stołach w Wigilię ? Sprawa jest prosta – z czasem zaczęliśmy przejmować coraz więcej z kultury europejskiej i tradycja zanikła na rzecz tych atrakcyjniejszych. Kuchnię również uproszczono, żeby dania przygotowywać szybciej i taniej. Migdały stały się bardzo drogie.
Teraz mamy jednak ogromny wybór produktów w różnych cenach i przy różnych okazjach rabatowych. Warto zatem pochylić się nad przepisem na wigilijną zupę migdałową, ponieważ poza swoim smakiem oferuje również pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu .
Polewka z migdałów jest przede wszystkim lekkostrawna. Świetnie nadaje się dla osób nietolerujących glutenu. Wreszcie migdały zawierają zdrowe tłuszcze , witaminę E , magnez , wapń oraz błonnik .
Przepis na wigilijną zupę migdałową
Do przegotowania zupy migdałowej potrzeba właściwie 7 podstawowych składników, które można rozszerzyć o kolejne dodatki wedle uznania. Tradycyjna biała polewka składa się z:
- mleka,
- migdałów (całych i w płatkach),
- kardamonu,
- skórki z cytryny,
- cynamonu,
- laski lub aromatu wanilii,
- rodzynek.
Dla słodszego smaku można dodać cukru (albo nawet erytrytolu). Jeśli jednak zupa okaże się zbyt słodka od mleka i migdałów, wówczas pomoże dosypanie szczypty soli.
Sprawdź też : W tym roku zamiast karpia usmażę tę rybę. Jest zdrowa, tania i prawie nie ma ości
Jeśli chodzi o proporcje, to na litr mleka powinno przypadać 200 g migdałów bez skórki, które należy wcześniej zmielić. Wszystkich innych składników warto użyć zgodnie ze swoimi preferencjami, ale zazwyczaj na podaną objętość mleka dorzuca się dwie laski cynamonu, jedną wanilii, a także niedużą garść rodzynek.
Niektórzy zwykli jeść to danie z makaronem. Można również zamiast niego ugotować ryż, a po nałożeniu na talerz, udekorować to wszystko płatkami migdałów. Nasiona warto podprażyć na patelni, bo wówczas uwolnią więcej zapachu.