Goniec.pl Wiadomości Poszukiwania 46-letniego żołnierza zakończone. Mężczyzna zgubił drogę
Flickr/Lukasz Koltacki (zdjęcie ilustracyjne)

Poszukiwania 46-letniego żołnierza zakończone. Mężczyzna zgubił drogę

31 maja 2023
Autor tekstu: Zuzanna Ptaszyńska

Media poinformowały dziś (31.05), że Żandarmeria Wojskowa poszukuje żołnierza 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, który nie wrócił po ćwiczeniach do jednostki. 46-latek miał ze sobą długą broń. Okazało się, że żołnierz nie zdezerterował, tylko się zgubił.

Poszukiwano jest 46-letniego żołnierza

Poszukiwany mężczyzna ma 46 lat, a do tomaszowskiej jednostki trafił w ramach dobrowolnej służby wojskowej . Z nieoficjalnych ustaleń reporterów RMF FM wynikało, że żołnierze dziś (31.05) w lasach koło Tomaszowa Mazowieckiego ćwiczyli biegi na orientację.

Wojsko przyjęło dwa scenariusze: albo początkujący żołnierz po prostu zgubił się w lesie, albo zdezerterował. Wiadomo, że 46-latek miał ze sobą karabinek Beryl z dwoma magazynkami, jednak najpewniej bez amunicji.

Nagranie z komunii hitem internetu. Ksiądz nie mógł powstrzymać śmiechu

Co grozi za dezercję w polskiej armii?

Przez kilka godzin mężczyzny szukały Żandarmeria Wojskowa i policja. Ostatecznie 46-latek sam zgłosił się na policję. Jak się okazało, w czasie ćwiczeń z terenoznawstwa zgubił drogę.

Jego zniknięcie nie było więc dezercją, ale warto przybliżyć to zagadnienie. Zgodnie z prawem żołnierz, który dopuszcza się dezercji, tj. w zamiarze dłuższego lub trwałego uchylenia się od służby wojskowej opuszcza swoją jednostkę, lub miejsce służby albo poza nimi pozostaje, podlega karze pozbawienia wolności nawet do lat 10. Jak głosi Kodeks karny:

  • § 1. Żołnierz, który w celu trwałego uchylenia się od służby wojskowej opuszcza swoją jednostkę lub wyznaczone miejsce przebywania, lub w takim celu poza nimi pozostaje, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  • § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się dezercji wspólnie z innymi żołnierzami lub zabierając broń, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  • § 3. Żołnierz, który w czasie dezercji ucieka za granicę albo, przebywając za granicą, uchyla się od powrotu do kraju, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
  • § 4. Żołnierz, który czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1-3, podlega karze aresztu wojskowego albo pozbawienia wolności do lat 2.

Możliwe jest złagodzenie kary

Co istotne, Kodeks karny przewiduje jednak możliwość złagodzenia kary dla żołnierza, który dopuścił się dezercji, ale zmienił zdanie. Stosuje się to jednak tylko w wyjątkowych przypadkach. Sąd może bowiem zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, jeśli dezerter dobrowolnie powrócił, a jego nieobecność trwała nie dłużej niż 14 dni.

Źródło: RMF FM

Zabójca Pawła Adamowicza usłyszał kolejny wyrok. Niebywałe, czego się dopuścił w areszcie
Aleksander Kwaśniewski ujawnił tajemnice sprzed lat. Te słowa usłyszał od Putina
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Ptaszyńska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport