Goniec.pl
[II-51]

Facebook Dziennik Śledczy

Zajście na granicy polsko-białoruskiej. Jest nagranie z próby sforsowania ogrodzenia

17 Października 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Na granicy polsko-białoruskiej doszło do kolejnego zajścia. W piątek 15 października 70 migrantów próbowało przedostać się na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Zdarzenie miało miejsce na odcinku ochranianym przez Straż Graniczną w Mielniku. Na nagraniu, które zostało opublikowane w mediach społecznościowych, słychać krzyki cudzoziemców. Pojawił się też drugi materiał wideo, na którym widać, jak grupa uchodźców próbuje zniszczyć ogrodzenie.

Na Twitterze Straż Graniczna udostępniła nagranie z granicy polsko-białoruskiej, która ponownie była forsowana przez grupę cudzoziemców. Z komunikatu służb wynika, że 70 migrantów próbowało dostać się na teren Rzeczypospolitej Polskiej na odcinku w Mielniku. Czynności strażników były wspierane przez żołnierzy.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

Ceny przed Wszystkimi Świętymi. Sprawdziliśmy oferty marketów

CZYTAJ DALEJ

W materiale wideo zarejestrowanym na granicy polsko-białoruskiej słychać, jak migranci wykrzykują w kierunku strażników granicznych niezrozumiałe zdania. Polskie służby przekazały, że tylko w piątek 15 października odnotowano 592 próby nielegalnego przedostania się na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Większość z nich została udaremniona. Zatrzymano też jednego obywatela Iraku.

W piątek funkcjonariusze zatrzymali 10 osób za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. Wśród zatrzymanych znaleźli się dwaj obywatele Turcji, dwaj Rumunii, dwie osoby z niemieckimi paszportami, obywatel Gruzji, Tunezji, Bułgarii oraz Mołdawii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolejne zajścia na granicy polsko-białoruskiej

W mediach społecznościowych pojawiło się kolejne nagranie z polsko-białoruskiej granicy. Na profilu facebookowym Dziennik Śledczy opublikowano materiał wideo, na którym widać, jak grupa migrantów próbuje zniszczyć ogrodzenie. Na miejscu byli też funkcjonariusze ze Straży Granicznej. Nieznane osoby przy użyciu gałęzi i metalowych rur rozszczelniały płot wykonany z drutu kolczastego.

Jak przekazały służby, Straż Graniczna od początku roku udaremniła już ponad 18 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Do ponad siedmiu tys. z nich doszło w październiku. Warto przypomnieć, że od 2 września w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego nadal obowiązuje stan wyjątkowy.

Początkowo stan został wprowadzony na 30 dni. Rozporządzenie podpisał prezydent RP Andrzej Duda na wniosek Rady Ministrów. Niedawno w sejmie odbyło się głosowanie, podczas którego zadecydowano o przedłużeniu stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Należy wspomnieć, że ten okres nie będzie mógł zostać wydłużony po raz kolejny, ponieważ tak stanowi polska konstytucja.

W tym tygodniu sejm przyjął ustawę o ochronie granicy państwowej, zakładającą budowę zabezpieczenia na pasie polsko-białoruskim. Na przejściu ma pojawić się specjalny mur, którego inwestycja ma pochłonąć około 1,6 mln zł. Ogrodzenie ma być wyposażone między innymi w monitoring oraz detektor ruchu, o czym poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji.

– Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, zgłoszony przez MSWiA. Projekt, który trafi teraz do Sejmu, zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu – przekazał szef resortu na Twitterze.

Łezka sama napływa do oka. Poruszający widok grobu Pawła Królikowskiego przed Wszystkimi Świętymi

Grób Pawła Królikowskiego znajduje się w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Fakt.pl; Twitter; Facebook

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Jarosław Kaczyński zapowiada zmiany w liczeniu głosów w wyborach. "Wprowadzimy różne rygory"

Czytaj więcej >
Flickr/isoglosse/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Urzędy Skarbowe z nowym narzędziem prawnym. Czy fiskus może sprawdzić każde konto bankowe?

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/HANDOUT/AFP/East News

Wiadomości

Jarosław Kaczyński w Oleśnicy nagle wspomniał o Wołodymyrze Zełenskim. Padły zaskakujące słowa

Czytaj więcej >
Ewakuacja

Wiadomości

Horror w Poznaniu, w osiedlowych krzakach leżały zwłoki mężczyzny. Sprawę bada prokuratura

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Kilkudziesięciu Rosjan nie zostało wpuszczonych do Polski. Straż Graniczna zawraca każdy ich samochód

Czytaj więcej >
Australia: Nie żyje 5-letni chłopiec. Dziecko utonęło w samochodzie porwanym przez powódź

Wiadomości

Australia: Nie żyje 5-letni chłopiec. Dziecko utonęło w samochodzie porwanym przez powódź

Czytaj więcej >