Zajście na granicy polsko-białoruskiej. Jest nagranie z próby sforsowania ogrodzenia
Na granicy polsko-białoruskiej doszło do kolejnego zajścia. W piątek 15 października 70 migrantów próbowało przedostać się na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Zdarzenie miało miejsce na odcinku ochranianym przez Straż Graniczną w Mielniku. Na nagraniu, które zostało opublikowane w mediach społecznościowych, słychać krzyki cudzoziemców. Pojawił się też drugi materiał wideo, na którym widać, jak grupa uchodźców próbuje zniszczyć ogrodzenie.
Na Twitterze Straż Graniczna udostępniła nagranie z granicy polsko-białoruskiej, która ponownie była forsowana przez grupę cudzoziemców. Z komunikatu służb wynika, że 70 migrantów próbowało dostać się na teren Rzeczypospolitej Polskiej na odcinku w Mielniku. Czynności strażników były wspierane przez żołnierzy.
W materiale wideo zarejestrowanym na granicy polsko-białoruskiej słychać, jak migranci wykrzykują w kierunku strażników granicznych niezrozumiałe zdania. Polskie służby przekazały, że tylko w piątek 15 października odnotowano 592 próby nielegalnego przedostania się na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Większość z nich została udaremniona. Zatrzymano też jednego obywatela Iraku.
W piątek funkcjonariusze zatrzymali 10 osób za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. Wśród zatrzymanych znaleźli się dwaj obywatele Turcji, dwaj Rumunii, dwie osoby z niemieckimi paszportami, obywatel Gruzji, Tunezji, Bułgarii oraz Mołdawii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejne zajścia na granicy polsko-białoruskiej
W mediach społecznościowych pojawiło się kolejne nagranie z polsko-białoruskiej granicy. Na profilu facebookowym Dziennik Śledczy opublikowano materiał wideo, na którym widać, jak grupa migrantów próbuje zniszczyć ogrodzenie. Na miejscu byli też funkcjonariusze ze Straży Granicznej. Nieznane osoby przy użyciu gałęzi i metalowych rur rozszczelniały płot wykonany z drutu kolczastego.
Jak przekazały służby, Straż Graniczna od początku roku udaremniła już ponad 18 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Do ponad siedmiu tys. z nich doszło w październiku. Warto przypomnieć, że od 2 września w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego nadal obowiązuje stan wyjątkowy.
Początkowo stan został wprowadzony na 30 dni. Rozporządzenie podpisał prezydent RP Andrzej Duda na wniosek Rady Ministrów. Niedawno w sejmie odbyło się głosowanie, podczas którego zadecydowano o przedłużeniu stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Należy wspomnieć, że ten okres nie będzie mógł zostać wydłużony po raz kolejny, ponieważ tak stanowi polska konstytucja.
W tym tygodniu sejm przyjął ustawę o ochronie granicy państwowej, zakładającą budowę zabezpieczenia na pasie polsko-białoruskim. Na przejściu ma pojawić się specjalny mur, którego inwestycja ma pochłonąć około 1,6 mln zł. Ogrodzenie ma być wyposażone między innymi w monitoring oraz detektor ruchu, o czym poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji.
– Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, zgłoszony przez MSWiA. Projekt, który trafi teraz do Sejmu, zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu – przekazał szef resortu na Twitterze.
70-osobowa grupa cudzoziemców próbowała wczoraj tj.15.10 forsować granicę polsko🇵🇱-białoruską🇧🇾 na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Mielniku. Granicy broniliśmy wspólnie z żołnierzami #WojskoPolskie #NaStrażyBezpieczeństwa pic.twitter.com/O1oDsDeEBg
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) October 16, 2021
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Edward Dymek został pochowany w kwaterze dla bezdomnych. Jego grób może przestać istnieć
Rodzina zrobiła sobie zdjęcie. Widać na nim zaskakujący szczegół
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Fakt.pl; Twitter; Facebook