Goniec.pl Finanse Zacznie się już zimą. Rachunki za prąd poszybują w górę
fot. materiały własne

Zacznie się już zimą. Rachunki za prąd poszybują w górę

1 października 2024
Autor tekstu: Bartłomiej Binaś

Wraca opłata mocowa. Jak przekazał Urząd Regulacji Energetyki, wraz z dniem 1 stycznia 2025, gospodarstwa domowe zużywające rocznie od 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej ponownie będą musiały ją opłacać. Co to oznacza dla naszych portfeli?

Wraca opłata mocowa. Znamy jej wysokość

W poniedziałek Urząd Regulacji Energetyki ogłosił, że już od początku przyszłego roku wraca opłata mocowa. Jak wskazano, jej głównym celem jest finansowanie bezpieczeństwa energetycznego. Ustalono konkretną wysokość opłaty mocowej na 2025 rok.

Zgodnie z przekazaną informacją, dla przeciętnego odbiorcy zużywającego ocznie od 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, wyniesie ona 11,44 zł netto miesięcznie. Obecnie decyzją ustawodawcy, opłata mocowa nie była pobierana.

Głównym uzasadnieniem wprowadzenia tej opłaty była potrzeba zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej - wskazno.

Iran rozpoczął atak rakietowy na Izrael. Wystrzelono prawie 200 pocisków

Opłata mocowa powraca. Ile będziemy płacić za prąd w 2025?

W drugiej połowie bieżącego roku, decyzją ustawodawcy, opłata mocowa nie była pobierana od odbiorców. Natomiast od 1 stycznia 2025 roku większość odbiorców w gospodarstwach domowych zużywających rocznie od 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej zapłaci z tytułu opłaty mocowej średnio 11,44 zł netto miesięcznie - wyjaśnia URE.

Urząd Regulacji Energetyki zaznacza, że wyliczając kwotę obowiązującej od przyszłego roku opłaty mocowej, wziął pod uwagę m.in. wartość kontraktów mocowych zawartych w ramach aukcji na przyszły rok, koszty związane z kontraktami wieloletnimi, zawartymi w ramach wcześniejszych aukcji, oraz o wiele mniejsze zużycie energii elektrycznej przez odbiorców w konkretnych godzinach w ciągu dnia.

ZOBACZ: Masz psa? Możesz dostać dodatkowe pieniądze, wspaniałe wieści dla grupy emerytów

W przypadku odbiorców z grup G oraz C1 (o mocy zamówionej do 16 kW), zryczałtowana stawka opłaty mocowej za jeden punkt poboru energii wzrośnie w zależności od poziomu zużycia. Dla największej grupy odbiorców wzrost w stosunku do stawki zatwierdzonej na 2024 r. wyniesie 80 gr. - poinformowano.

Co z odbiorcami nieryczałtowymi?

Jak przekazano, dla odbiorców nieryczałtowych stawka opłaty mocowej będzie uzależniona od ilości energii pobranej w wybranych godzinach w ciągu całej doby (w dni robocze od 7:00 do 21:59).

W przyszłym roku wyniesie ona 0,1412 zł/kWh, co oznacza wzrost o ok. 0,015 zł/kWh w stosunku do stawki opłaty w 2024 r. (ze 126,73 zł/MWh). Stawka ta dotyczy odbiorców przemysłowych oraz dużego biznesu - podkreśla urząd.

Opłatą zryczałtowaną, określoną w złotych na miesiąc i zależną od rocznego zużycia energii, objęci są odbiorcy z grupy taryfowej G (gospodarstwa domowe oraz odbiorcy energii z grupy taryfowej C1, których moc zamówiona nie przekracza 16 kW).

Regulator poinformował, że podział na odbiorców ryczałtowych oraz pozostałych będzie obowiązywał do końca 2027 roku. Od 1 stycznia 2028 r dla wszystkich odbiorców energii wysokość opłaty mocowej ma być zależna od profilu zużycia.

Była 19.31. Anita Werner przekazała widzom radosną wiadomość. "Nasza konkurencja daleko w tyle"
17-letnia Dominika poszła do kościoła i ślad po niej zaginął na lata. Kamery zarejestrowały kluczowy moment
Obserwuj nas w
autor
Bartłomiej Binaś

Redaktor portalu Goniec.pl. Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Jako redaktor Gońca dążę do tego, aby czytelnicy otrzymywali najważniejsze i najbardziej rzetelne informacje z Polski i świata. Interesuje się polityką, polską literaturą, a także sportami walki, w szczególności MMA. W wolnych chwilach zarywam noce dla gal UFC.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport