Goniec.pl > Polska > Zacznie się już 1 stycznia. ZUS otrzyma dodatkowe uprawnienia kontroli
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 27.09.2021 21:08

Zacznie się już 1 stycznia. ZUS otrzyma dodatkowe uprawnienia kontroli

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
flickr.com/Lukas Plewnia (zdjęcie ilustracyjne)

Wraz ze styczniem 2022 roku ZUS otrzyma dodatkowe uprawnienia, dzięki którym będzie mógł monitorować aktywność pracowników, którzy w ramach zwolnienia lekarskiego będą pobierali świadczenia. W przypadku wystąpienia pewnych nieprawidłowości urzędnicy mający dostęp do naszych danych mogą zażądać zwrotu pobranych środków.

Od 1 stycznia 2022 roku ZUS będzie miał szersze uprawnienia zgodnie z art. 4 nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw zmieniający zapisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Oznacza to, że pracownicy ZUS będą uprawnieni do zgromadzenia informacji o osobach ubiegających się o zasiłek. Ze zmian w przepisach wynika, że znajomi czy nawet sąsiedzi będą musieli na prośbę urzędników udzielić im wiadomości na temat osoby korzystającej ze świadczenia.

O co będą mogli zapytać pracownicy ZUS?

Przeprowadzając wywiad, pracownicy ZUS będą mogli zapytać o to, czy osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim nie wykonują pracy nakładczej. Urzędnicy mogą też zdobywać informacje dotyczące przebywania w domu takich osób oraz podejmowania przez nie zajęć, których nie da się pogodzić z rekonwalescencją.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

– Jedynie członek rodziny będzie mógł odmówić odpowiedzi na pytania w toku postępowania, jeśli mogłoby wiązać się to z odpowiedzialnością karną dla niego lub osoby bliskiej – wyjaśnił na łamach serwisu Prawo.pl doradca podatkowy i członek zarządu w kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze Przemysław Hinc.

– Członkowie rodziny, moim zdaniem, nie będą wzywani na świadków. Ale już dane logowania telefonów w konkretnej lokalizacji czy strony na portalach społecznościowych nie będą objęte zwolnieniem – dodał.

ZUS może zażądać zwrotu pobranych świadczeń

Już od 18 września br. pracownicy ZUS mogą wnieść o zwrot zasiłku chorobowego w przypadku osób, które pobierały go nienależnie. Dotyczy to świadczeniobiorców, którzy mimo zwolnień podejmowały się pracy zarobkowej lub wykorzystywały zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

– Dotychczas sądy wydawały wyroki, które wskazywały, że podstawę do żądania zwrotu tych świadczeń może stanowić art. 84 ust. 2 pkt 2, ale były też orzeczenia przeciwne, które wskazywały, że mimo wszystko jest to podstawa niewystarczająca do uznania wypłaconego świadczenia za nienależne" – powiedział Przemysław Hinc.

– W efekcie wykształciły się dwa nurty orzecznicze, a sądy orzekające na korzyść Zakładu stosowały ten przepis jak przysłowiową protezę, którą niejako uzupełniano brak normy ustawowej, by dać ZUS prawo do domagania się zwrotu świadczeń uznawanych za nienależne – wytłumaczył.

Wiadomość o możliwości przeprowadzaniu wywiadów wśród znajomych oraz sąsiadów osób przebywających na zwolnieniach lekarskich, które pobierają zasiłki, wywołała duże kontrowersje wśród wielu Polaków. Warto przypomnieć, że w 2020 roku odnotowano znaczy wzrost zwolnień L4. W odpowiedzi ZUS zapowiedział kontrole.

Według „Dziennika Gazety Prawnej” w marcu 2020 roku ZUS odnotował o 36 proc. więcej zwolnień lekarskich niż w lutym. Rekord padł 16 marca, gdy wystawiono łącznie 274,5 tys. zwolnień lekarskich. Wówczas w Polsce w życie wchodził kolejny etap lockdownu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Interia.pl; Spidersweb.pl

Tagi: ZUS