Zacznie się już 1 sierpnia. Trzy ważne zmiany w przepisach dotkną wielu Polaków
Wraz z końcem lipca nadchodzi koniec okresu przejściowego po odwołaniu stanu epidemii w kraju, a tym samym wycofanie przepisów pandemicznych. Już od 1 sierpnia pracodawcy muszą przygotować się na nowe obowiązki, oraz zasady opłacania składek ZUS. Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Nowe zasady od 1 sierpnia
Od 1 sierpnia za sprawą wygaszenia przepisów pandemicznych dosyć mocno zmieni się prawo dla wszystkich przedsiębiorców. Ustawa covidowa, która wprowadzała szereg ułatwień m.in. w handlu i przy zatrudnianiu nowych pracowników odchodzi do lamusa. Ułatwienia z kolei dotyczyć będą składek odprowadzanych na ZUS .
Wszyscy pracodawcy zatrudniający obcokrajowców muszą upewnić się, czy od sierpnia posiadają niezbędne dokumenty potwierdzające ich legalny pobyt oraz prawo do wykonywania pracy. Według przepisów obowiązujących w okresie pandemicznym okres ważności zezwoleń na pobyt czasowy przedłużany był z mocy prawa. 1 lipca jednak oficjalnie stan zagrożenia epidemicznego został odwołany. Pracodawcy mieli 30 dni na przystosowanie się do zmian i nowych przepisów.
Inaczej wygląda sytuacja obywateli Ukrainy pracujących w Polsce, którzy na mocy specustawy objęci są ochroną czasową w związku z wojną i mają zapewniony legalny pobyt w Polsce do 4 marca 2024 roku.
O tym muszą pamiętać właściciele sklepów
Na zmiany w przepisach muszą uważać również wszyscy właściciele sklepów. Ustawa covidowa dotychczas pozwalała im na otwieranie swoich przedsiębiorstw w niedziele. Wówczas „za ladą” mógł przebywać jedynie właściciel sklepu, lub członkowie jego rodziny, a pracownicy w tym czasie mogli np. rozkładać towar, lub zajmować się innymi pracami porządkowymi
Od 1 sierpnia 2023 r. to się zmieni, a właściciele sklepów nie będą już mogli zlecać swoim pracownikom prac związanych z rozładunkiem towaru w niedziele.
Niższe stawki na ZUS
Ułatwienia pojawią się w tzw. małym ZUS-ie plus. - Od 1 sierpnia br. małe firmy będą mogły opłacać niższe składki przez kolejny rok - informował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Resort szacuje, że w tym roku na wprowadzonych zmianach skorzysta aż 66,4 tys. przedsiębiorców.
Mowa tutaj o uldze w składkach na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych firm. Wydłużony okres obowiązywania małego ZUS-u będzie dotyczył wszystkich tych przedsiębiorców, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 roku korzystali z tej ulgi. Należy jednak pamiętać, że składkę zdrowotną nadal trzeba będzie opłacać w pełnej wysokości.
Źródło: Radio Zet/Goniec