Zacznie się jeszcze zimą. Nowe zasady u dentysty, bezwzględny zakaz
Od stycznia 2025 roku w gabinetach dentystycznych na terenie większości państw członkowskich Unii Europejskiej będzie obowiązywał nowy zakaz. Mowa o stosowaniu i eksporcie konkretnego rodzaju plomb.
Zacznie się 1 stycznia 2025 roku. Zakaz w gabinetach dentystycznych
Na mocy unijnego rozporządzenia, które weszło w życie 31 lipca 2024 roku, stosowanie i eksport amalgamatu stomatologicznego zawierającego rtęć będzie zakazane w większości państw członkowskich UE od 1 stycznia 2025 roku.
Plomby zawierające rtęć są w pełni refundowane przez publiczny system zdrowia m.in. w Czechach i na Słowacji. W związku z tym niektóre kraje zostały zobowiązane do wprowadzenia nowych zasad do 30 czerwca 2026 roku. Po tej dacie materiały do wypełnień medycznych nie będą już zawierały rtęci — chyba że będzie to podyktowane potrzebami medycznymi lub zalecone przez lekarza.
Unia Europejska realizuje cel "zero zanieczyszczeń"
Celem rozporządzenia ustanowionego przez UE jest zaprzestanie celowego stosowania rtęci i wyeliminowanie jej ze środowiska. Decyzję argumentuje się szkodliwym wpływem substancji na ekosystem, ludzkie zdrowie i rozwój płodowy.
Do największego celowego wykorzystania rtęci na terenie Unii Europejskiej dochodzi właśnie podczas produkcji amalgamatu dentystycznego i lamp rtęciowych. Mimo to nie zostały one uwzględnione w rozporządzeniu z 2017 roku.
ZOBACZ TAKŻE: Pogoda na Wszystkich Świętych zaskoczy Polaków. Takich temperatur nie spodziewał się nikt
UE: koniec z lampami rtęciowymi
W przypadku lamp rtęciowych zakaz produkcji ma obowiązywać od 2026 lub 2027 roku . Rozwiązanie zostanie zastąpione m.in. mniej toksycznymi i energooszczędnymi diodami LED. Alternatywy są ponadto — zdaniem ekspertów — bardziej opłacalne i łatwo dostępne.
Do końca 2025 roku Unia Europejska zajmie się także kwestią technologii redukcji emisji rtęci z krematoriów. Zapowiedziano opublikowanie konkretnych wytycznych.