Za dwa kebaby zapłaciła "stówą". "Gdy odebrałam resztę, oniemiałam"
Kebaby po sześć złotych to wspomnienie z dalekiej przeszłości. Ceny jednego z ulubionych fast-foodów Polaków rosną w tak zastraszającym tempie, że trudno za tym nadążyć. Wizyta w osiedlowym barze z tureckim, ale mocno spolszczonym specjałem, może okazać się równie kosztowna, co w dobrej restauracji. I mowa wcale nie o kraftowym mięsie z greckimi dodatkami, a zwykłym kebabie podanym w folii i z plastikowymi sztućcami. Ile może kosztować kebab w 2023 roku?
Poszła na kebaba do osiedlowego baru. Ceny zwaliły ją z nóg
Kekab to danie, które większość z nas przynajmniej raz jadła. Zazwyczaj w okolicznościach mocno rozrywkowych, jednak kebab ma wielu fanów, którzy spożywają go także na co dzień. To danie zmienia jednak swój status i zamiast być tanim obiadem dla studenta staje się luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić.
O tym, że wizyta w barze z kebabem może zapewnić doznania nie tylko smakowe, przekonała się jedna z czytelniczek Faktu. - Wzięłam trzy rzeczy na wynos. Gdy wróciłam do domu, nastoletni syn wyjął z siatki paragon i stwierdził: mama, przecież to nadaje się do mediów - czytamy w tabloidzie. Padły konkretne kwoty.
Za kebaby zapłaciła "stówą". Ile reszty dostała?
Kobieta postanowiła udać się do baru i kupić obiad dla siebie, męża i dziecka. Miała spory apetyt, więc bez patrzenia w menu "z pamięci" wyartykułowała kasjerowi, że interesuje ją kebab z warzywami na talerzu, tradycyjny zawijany w rulon oraz kebab w bułce. Nie spodziewała się, że po 10 minutach oczekiwania będzie musiała brutalnie zreflektować się z błogiej beztroski.
- Odebrałam siatkę i podałam za nią stuzłotowy banknot. Gdy odebrałam resztę, oniemiałam. To było tylko 18 zł -napisała oburzona klientka. Na jej paragonie kwoty rzeczywiście robiły wrażenie.
Za "kebab danie" ze skromną ilością warzyw zapłaciła 29 złotych, kebab w bułce kosztował ją 28 złotych, zaś popularny "rollo" był w cenie 22 zł. Do tego należy doliczyć opakowanie jedzenia na wynos za 3 złote, co razem daje 82 złote. Czy te ceny to ewenement na skalę krajową? Odpowiedź jest tylko jedna: nie.
Ile kosztuje kebab w 2023 roku? Warszawa, Kraków, Gdańsk
Bazując na informacjach z ostatnich dwóch miesięcy, wynika jasno, że ceny kebabów rosną równie szybko, co wszystkich innych artykułów spożywczych. W Warszawie tradycyjny kebab w tortilli "do ręki" kosztuje średnio pomiędzy 26, a 29 złotych, w Krakowie na miasteczku studenckim AGH ta cena to 29 złotych, zaś w Gdańsku i Gliwicach o złotówkę mniej. Kebab w Sierpcu, Grójcu i Mielcu to koszt około 22-25 złotych.
Z tego jasko wynika, że ceny kebabów są wysokie nie tylko w dużych aglomeracjach, ale także w mniejszych miejscowościach. A ile w Waszym mieście kosztuje popularne danie z kurczakiem, baraniną lub wołowiną?
Źródło: Fakt, Goniec