Goniec.pl Wiadomości Z kranów płynie woda ze szkodliwą dla ludzi substancją. Ogromna awaria w Bielsku-Białej
MARCIN SMULCZYNSKI/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Z kranów płynie woda ze szkodliwą dla ludzi substancją. Ogromna awaria w Bielsku-Białej

2 kwietnia 2023
Autor tekstu: Zuzanna Ptaszyńska

W Bielsku-Białej trwa walka z groźną awarią. Sanepid potwierdził wczoraj (1.04), że w wodzie, która płynie z kranów, znajduje się styren - substancja używana w przemyśle, która stanowi zagrożenie dla człowieka. AQUA S.A. informuje o nieprzydatności wody do spożycia. Nie może być ona także używana do higieny osobistej.

Zanieczyszczona woda w Bielsku-Białej

30 marca poinformowano o awarii wodociągów w Bielsku-Białej . Sanepid zalecił mieszkańcom, by nie stosowali wody dostarczanej przez spółkę Aqua, zarówno do picia jak i celów higienicznych. Przedsiębiorstwo opublikowało mapę obszarów objętych zanieczyszczeniem.

Wczoraj (1.04) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej przekazał, jaka substancja zanieczyściła wodę w wodociągach. - Zidentyfikowano styren jako substancję, która od dnia 29.03.2023 roku jest przyczyną zanieczyszczenia wody w sieci wodociągowej na terenie Bielska-Białej - poinformowano. Jak dodano, "następny komunikat zostanie wydany po dokonaniu kolejnych ustaleń".

Niecodzienne sceny na koniec "Faktów" TVN. Piotr Kraśko nagle zaczął walić ręką w stół

"Źródłem zanieczyszczenia wody była zmodernizowana magistrala"

Przedstawiciele spółki dostarczającej wodę wyjaśnili przyczynę awarii oraz odnieśli się do zarzutów, jakoby było o niej wiadomo jeszcze przed 29 marca. - Źródłem zanieczyszczenia wody była zmodernizowana magistrala z Wapienicy. Została ona uruchomiona 29 marca br. W związku z tym nie jest możliwe, by przed tym terminem ktokolwiek na terenie miasta mógł odczuwać skutki awarii - poinformowali prezes i wiceprezes zarządu spółki Aqua, Krzysztof Michalski i Henryk Wysogląd.

W związku z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bielsku-Białej wydaną na podstawie próbek wody pobranych 29 marca w obiektach przy ul. Orzeszkowej, Wałachowej, Zofii Kossak-Szczuckiej oraz Skośnej w Bielsku-Białej, AQUA S.A. informuje o nieprzydatności wody do spożycia. Woda nie może być także używana do higieny osobistej .

- Według stanu na 31 marca wieczorem na sieci wodociągowej prowadzone są intensywne płukania [...]. Zalecamy płukanie sieci wewnętrznej w celu pozbycia się resztek zapachu z wody - podano w komunikacie spółki AQUA S.A.

Przez kolejny dzień mieszkańcy zaopatrują się w wodę z podstawionych beczkowozów i zastępczych miejsc jej poboru w następujących lokalizacjach:

  • ul. Grażyny Przychodnia,
  • ul. Chełmońskiego 7,
  • ul. Siemiradzkiego / Skośna,
  • ul. Reja 18,
  • Starostwo - ul. Piastowska,
  • ul. Wita Stwosza 25,
  • ul. Gazownicza x Grażyńskiego naprzeciwko parkingu Sfera 1,
  • ul. Piastów Śląskich między 4 i 6,
  • Plac Bolesława Chrobrego
  • Aleja Armii Krajowej 51.

Krany na hydrantach dostępne są przy ulicach: Brodzińskiego 48, Stawowa/ Spółdzielców (rondo), Saperów 24, Sempołowskiej 55 koło Befado. Punkty doraźnej dystrybucji wody znajdują się na placu przed kościołem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski oraz na skrzyżowaniu ulicy Browarnej z Cieszyńską.

Czym jest styren?

Styren w warunkach normalnych jest bezbarwną cieczą o słabym, charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu. Do organizmu człowieka dostaje się poprzez układ oddechowy, a także (w niewielkim stopniu) przez skórę. Styren działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy oraz drażniąco na błony śluzowe. Substancja może też prowadzić do marskości wątroby.

Opary styrenu w małych stężeniach mogą wywołać łzawienie oczu i metaliczny smak w ustach, ból i zaczerwienienie spojówek, a w większych - kaszel, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, osłabienie, bóle głowy, zmęczenie, nerwowość, a także porażenie górnych dróg oddechowych i zaburzenia widzenia. Skażenie skóry ciekłym styrenem może wywołać jej ból i zaczerwienienie. Skażenie oczu ciekłym styrenem wywołuje ból i zaczerwienienie spojówek.

Po spożyciu, związek ten wywołuje ból gardła, ból brzucha, nudności, wymioty i ogólne objawy zatrucia drogą pokarmową. W przypadku zatrucia przewlekłego, objawami są przewlekłe zapalenie skóry, przewlekłe zapalenie spojówek, upośledzenie węchu, zaburzenia funkcji psychicznych, spowolnienie reakcji, zmiany w zapisie elektroencefalograficznym

Źródło: Miasto Bielsko-Biała

Niebywałe, co dzieje się w Biedronkach w całej Polsce. Pracownicy mają już dosyć
Widzowie wściekli po odcinku "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". W końcu puściły im nerwy
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Ptaszyńska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport