Wyciekły dane tysięcy Polaków, eksperci ostrzegają. Łupem hakerów padły ważne informacje
W Polsce doszło do jednego z największych wycieków danych w internecie w historii. Szokujące wieści przekazał portal zaufanatrzeciastrona.pl. Na forum w sieci TOR opublikowano bazę danych zawierającą miliony wierszy, z danymi do kont internetowych. W wielu przypadkach należały one do osób z Polski.
Potężny wyciek danych Polaków. Atak hakerski na ogromną skalę
Jak informuje portal zaufanatrzeciastrona.pl., wyciek danych miał miejsce na Cebulce, polskojęzycznym forum w sieci Tor . Post z danymi został opublikowany przez konto założone dwa miesiące przed publikacją, które w przeszłości nie zamieszczało żadnych postów.
Wrzucony do sieci plik o nazwie "pl.txt" (.txt to rozszerzenie plików w notatniku, pl jako skrót od Polski) zawiera 6 274 679 wierszy. Prawie w każdym z nich znaleźć można adres strony, z których zostały wykradzione hasła i loginy w danym serwisie internetowym . Choć część wierszy zawiera uszkodzone, lub źle sformatowane linki, większość z nich wygląda jednak autentycznie.
Wyciek danych z popularnych serwisów w Polsce
Wyciekły loginy i hasła z domen ".pl", popularnych polskich serwisów pocztowych oraz sporo loginów i haseł z serwisów, których adres zaczyna się od pl. Z testu wykonanego przez portal zaufanatrzeciastrona.pl wynika, że wpisy dotyczą kont na portalach: facebook.com : 119 334, allegro.pl : 88 282, .gov.pl : 44 385, poczta.onet.pl : 28 747, poczta.wp.pl : 12 056, x-kom.pl : 10 761, morele.net : 2672, online.mbank.pl : 10 140 oraz .ingbank.pl 1227.
Co przyczyniło się do wycieku danych?
Według informacji portalu zaufanatrzeciastrona.pl prawdopodobnym źródłem plików był "stealer" - złośliwe oprogramowanie, które wykrada loginy i hasła zapamiętane przez przeglądarkę, a następnie wysyła je swoim twórcom . W dalszej kolejności wykorzystują je przestępcy.
Ciężko jest więc mówić o milionach ofiar, ponieważ z jednego komputera może wyciec od kilkunastu do kilkudziesięciu rekordów. Wstępna analiza portalu mówi o wycieku danych dotyczących 100 tys. osób . Trudności sprawia także oszacowanie wieku ujawnionych informacji. W bazie wiele jest haseł z dopiskiem "2023" co mogłoby sugerować, że wyciekły w tym roku.
Źródło: superbiz.se.pl