Wojna w Ukrainie. Szef RE rozmawiał z Putinem, żąda przerwania działań wojennych
Wojna w Ukrainie trwa już 12 dni, a przywódcy Zachodu w dalszym ciągu stawiają na dyplomację. W poniedziałek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiał przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zaapelował o natychmiastowe przerwanie działań wojennych i utworzenie korytarzy humanitarnych.
Tymczasem po godz. 15:00 ruszyła trzecia runda negocjacji ukraińsko-rosyjskich. Jak już informowaliśmy, kilka godzin przed ich rozpoczęciem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przedstawił żądania, które Ukraina musi spełnić, aby Rosja zakończyła agresję.
Wojna w Ukrainie tematem rozmowy Michel-Putin. Szef RE żąda "bezpiecznego przejazdu"
Charles Michel poinformował na Twitterze, że rozmawiał z Władimirem Putinem na temat "tragicznego rozwoju sytuacji w Ukrainie". - Wezwałem prezydenta Rosji do natychmiastowego przerwania działań wojennych i zapewnienia pomocy humanitarnej oraz bezpiecznego przejazdu - czytamy we wpisie szefa Rady Europejskiej.
Żądanie ma związek ze złamaniem zawieszenia broni, do którego siły rosyjskie zobowiązały się w miniony weekend. W sobotę nad ranem rozpoczęła się ewakuacja ludności cywilnej z Mariupola, która po kilku godzinach została przerwana, ponieważ Rosjanie znów ostrzelali miasto.
Strony uzgodniły, że druga próba ewakuacji zostanie podjęta w niedzielę. Jednak i tym razem nie udało się stworzyć "zielonego korytarza", ponieważ siły rosyjskie znów nie dotrzymały słowa i otworzyły ogień. Mieszkańcy Mariupola są w tragicznym położeniu - w zdewastowanym mieście żyją bez wody, prądu, ogrzewania i łączności telefonicznej.
Szef RE apeluje o ochronę obiektów jądrowych
"Podkreśliłem potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony obiektów jądrowych w trakcie działań wojennych w Ukrainie". Wszystko z powodu niepokojących doniesień, które napływały z okręgu zaporoskiego.
W czwartek 3 marca siły rosyjskie zaatakowały Zaporoską Elektrownię Jądrową - największy tego typu obiekt w Europie. W wyniku ostrzału doszło do pożaru, w którym rannych zostało dwóch pracowników elektrowni. Teren zakładu kontrolują Rosjanie.
Sytuację monitoruje Państwowa Agencja Atomistyki (PAA), która regularnie publikuje komunikaty w sprawie monitoringu radiacyjnego. Ze wszystkich ostatnich wpisów wynika, że na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.
Pod koniec wpisu na Twitterze szef Rady Europejskiej przyznał, że wraz z Władimirem Putinem zgodzili się na "podtrzymanie kontaktów" a "UE z całą stanowczością potępia agresję Rosji na Ukrainę". Charles Michel to jedna z niewielu osób, z którymi Władimir Putin rozmawia w trakcie wojny w Ukrainie.
Discussed with President @KremlinRussia_E the unfolding tragic situation in #Ukraine
— Charles Michel (@eucopresident) March 7, 2022
The EU condemns in the strongest possible terms Russia’s aggression against Ukraine.
Najczęściej prezydent Rosji konsultuje się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jedna z ostatnich rozmów przywódców trwała 90 minut, o czym pisaliśmy tutaj.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Wojna w Ukrainie. Witalij Kliczko wypowiedział się na temat Polaków. Padły wzruszające słowa
Wojna w Ukrainie. Poważne problemy rosyjskiej gospodarki. USA chcą wprowadzić istotny zakaz
Wojna w Ukrainie. Znany dziennikarz padł ofiarą rosyjskich żołnierzy
Źródło: goniec.pl