Wojna w Ukrainie. Rząd otwiera stronę internetową koordynującą pomoc humanitarną
Wojna w Ukrainie. Michał Dworczyk poinformował o otwarciu centralnej rządowej platformy pomocowej dla osób z Ukrainy. Ma ona koordynować wszystkie działania humanitarne na terenie kraju. Jak poinformował, dzięki temu wiele kwestii pomocowych zostanie pozbawionych bagażu biurokratycznego.
Jak podkreślił szef KPRM, wielu Ukraińców znalazło się w trudnej sytuacji - ci, którzy nie uciekli i zostali w kraju, by pomagać ojczyźnie, nie mają dostępu do podstawowych produktów.
Michał Dworczyk poinformował o uruchomieniu rządowej platformy pomocowej
Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej poinformował, jak wygląda sytuacja w Ukrainie oczami polskich rządzących. Przekazał informacje dotyczące uciekających na teren Polski Ukraińców oraz odpowiedział na pytanie, co dalej z pomocą humanitarną ze strony rządu.
- Od 11 dni toczy się wojna na Ukrainie. W ramach prowadzonych działań przez wojska rosyjskie są mordowani cywile i niszczona infrastruktura. Setki tysięcy Ukraińców opuszczają kraj, część z nich trafia do Polski i tu udzielamy im pomocy - przekazał.
Poinformował, że duża część polskiej pomocy humanitarnej w pierwszych dniach wojny organizowana była przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Do akcji zaczęło włączać się jednak coraz więcej organizacji pozarządowych oraz osób prywatnych.
- W tej chwili jesteśmy w stanie włączyć już w sposób uporządkowany szereg podmiotów, czyli organizacji pozarządowych, samorządów, firm, które chcą pomagać na miejscu na Ukrainie naszym walczącym o niepodległość sąsiadom. Dlatego w ramach istniejącej strony pomagamukrainie.gov.pl uruchamiamy centralną rządową platformę koordynacji pomocy humanitarnej - poinformował.
- Udało nam się w porozumieniu z wszystkimi właściwymi służbami, w porozumieniu z naszymi partnerami na Ukrainie stworzyć najprostszą możliwą formę odprawy pomocy humanitarnej, rezygnując ze względu na wojnę z normalnych procedur, które w tym dramatycznym czasie muszą być pozostawione na boku - dodał.
Poinformował również, że trasa przewozu pomocy humanitarnej będzie obowiązywała przy dwóch przejściach granicznych: Dorohusk - Jagodzin i Korczowa- Krakowiec. Dodał również, że jedynym warunkiem przekazywania pomocy, jest przewożenie jej w samochodach ciężarowych, "żeby uniknąć tego, że jedzie sto samochodów osobowych, które blokują przejście".
- Aby wysłać pomoc samochodem ciężarowym należy znaleźć partnera, który ją odbierze na miejscu. Wchodząc na stronę pomagamukrainie.gov.pl trzeba wypełnić prosty formularz z podstawowymi danymi: kto wysyła, co wysyła, do kogo, przez które przejście, kiedy - przekazał.
Uruchomiliśmy stronę internetową https://t.co/T62xze80Sx. W tym miejscu można zgłaszać gotowość do pomocy oraz zapotrzebowanie na nią. 🇵🇱🤝🇺🇦 Prośba o RT! #PolandFirstToHelp #solidarityWithUkraine #SolidarnizUkrainą #PomagamUkrainie
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) February 27, 2022
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Wojna w Ukrainie. Prezydent przekazał ważne informacje. Chodzi o bezpieczeństwo naszego kraju
Najsłynniejsza kochanka Władimira Putina. Kim jest Alina Kabajewa?
Wojna w Ukrainie. Bracia Kliczko przekazali radosne nowiny. Pokazali kluczowy sprzęt
Źródło: Goniec.pl