"Winni z PiS muszą być skazani". Wrzosek ostro o rozliczeniach i niszczonych dowodach w prokuraturze
“Winnych należy ukarać, a ludzie Prawa i Sprawiedliwości muszą ponieść konsekwencje i trafić za kraty”. Ewa Wrzosek w rozmowie z Wojciechem Mulikiem ocenia obecny stan rozliczenia rządów Prawa i Sprawiedliwości. Uważa, ze tempo rozliczenia poprzedniej władzy jest zbyt wolne.
"Dwie wieże" i odnlokowane śledztwo
Prokurator Ewa Wrzosek została przeniesiona do Wydziału Spraw Przestępczości Gospodarczej. Została typowana do śledztwa ws. “dwóch wież”. To śledztwo dotyczy potencjalnych nieprawidłowości w planach budowy biurowców w Warszawie przez spółkę Srebrna, powiązaną z Prawem i Sprawiedliwość.
Przypomnijmy - przedsiębiorca Gerald Birgfellner oskarżał Jarosława Kaczyńskiego o wymuszenie przekazania 50 tys. zł na rzecz księdza, który miał pomóc w realizacji inwestycji. Dotychczas śledztwo w tej sprawie było zablokowane, a prokuratura nie podjęła żadnych działań, by wyjaśnić sprawę.
![Wojciech Mulik](https://images.iberion.media/images/origin/Ewa_Wrzosek_4e678596d6.png)
Za wolne rozliczenie PiS
Mimo zmian w kierownictwie prokuratury, Ewa Wrzosek w rozmowie z Gońcem nie ukrywa swojego rozczarowania tempem rozliczeń PiS. Proces oczyszczania instytucji z osób, które działały na polityczne zamówienie jest zbyt wolny.
Te działania muszą być bardziej zdecydowane i radykalne - powiedziała Wrzosek
Jednym z przykładów jest postępowanie wobec Teresy Rutkowskiej-Szmydyńskiej , byłej prokurator regionalnej z Gdańska, która umorzyła sprawę syna Jacka Kurskiego i płyty z dowodami inwigilowania Krzysztofa Brejza.
W sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez panią prokurator zostały wyłączone materiały celem wszczęcia postępowania. W pierwszym kroku prokurator, nowej prokuratury odmówił wszczęcia postępowania. - stwierdziła Wrzosek
Choć została zawieszona, nadal pobiera pełne wynagrodzenie w wysokości niemal 30 tys. zł miesięcznie.
W tym zakresie postępowanie dyscyplinarne powinno skutkować obniżeniem wynagrodzenia. Tylko tutaj wkraczamy w taką dość długotrwałą procedurę dyscyplinarną, która powoduje, że najpierw musi się uprawomocnić postanowienie o zawieszeniu pani prokurator w obowiązkach. Zapewne pani prokurator złożyła na to zażalenie. - dodała Wrzosek
Sądy niechętnie podejmują się rozstrzygania spraw, w których same biorą udział.
To jest kwestia niechęci sądów dyscyplinarnych prokuratorskich do sądzenia się nawzajem. - skomentowała Wrzosek
![Wojciech Mulik](https://images.iberion.media/images/origin/Wojciech_Mulik_9e67926d79.png)
ZOBACZ: Roczna dziewczynka w oknie życia. Na jaw wyszły szokujące informacje o jej rodzicach
Zniszczona płyta z dowodami
Raport dotyczący nieprawidłowości w prokuraturze za czasów Zbigniewa Ziobry wskazuje na szereg decyzji, które mogły naruszać prawo. Wśród nich znajduje się zniszczona płyta z dowodami na inwigilację Krzysztofa Brejzy .
Dostęp do kluczowego dowodu miały tylko dwie osoby. Jedna przeszła szybko na emeryturę i dostała posadę w Orlenie.
W prokuraturze pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry mieliśmy do czynienia z wieloma dziwnymi sytuacjami. Epidemią złamanych płyt, zniszczonych dowodów rzeczowych, czy zagubionych dowodów rzeczowych. - powiedziała Wrzosek
![Ewa Wrzosek](https://images.iberion.media/images/origin/Ewa_Wrzosek_d4cb200102.png)
ZOBACZ: Właśnie wszystko ujawnili. Karol Nawrocki nie będzie zadowolony, na jaw wyszła afera
Płyta była unikalna. Zapewniano, że nie została zniszczona umyślnie.
Nie trzeba być prawnikiem, czy prokuratorem, żeby wiedzieć, że płyty same się nie niszczą. Dowody nie giną. Tutaj kwestia przeprowadzenia naprawdę rzetelnego przeprowadzenia postępowania. Ustalenia osób, które znajdują się w kręgu tych osób podejrzewanych i doprowadzenia do ustalenia, która z nich jest za to odpowiedzialna - skomentowała Wrzosek
Podobnie umorzono śledztwo funkcjonariusza CBŚP, który wjechał samochodem w protestujące kobiety podczas strajku kobiet. Początkowo planowano postawić mu zarzuty, ale tuż przed ich ogłoszeniem postępowanie przeniesiono do innej prokuratury, gdzie je umorzono.
Pani prokurator, która to zrobiła dalej pracuje w prokuraturze. - dodała Wrzosek
ZOBACZ: Ważne oświadczenie Donalda Tuska. Chodzi o "zamach stanu"
Brak postępu w sprawie Romanowksiego
W studiu Gońca Ewa Wrzosek poruszyła kwestię śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości . Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom, w tym pracownikom fundacji Profeto. Nowe zarzuty usłyszał także były wiceminister Marcin Romanowski , który miał być odpowiedzialny za nieprawidłowości przy rozdysponowaniu funduszy.
Prokuratura zamierza przedstawić mu osiem nowych zarzutów. Jest zapowiedź skierowania wniosku o uchylenie immunitetu. Nie ma, jakby dalszego ciągu. Nie mówi się o zgodę na zatrzymanie pana Romanowskiego. O wystąpieniu do sądu o tymczasowe aresztowanie. - podkreśliła Wrzosek
Całość rozmowy już na kanale Goniec na YouTube.