Wiemy, jaka będzie zima i na początek wiosny. Przekroczenie normy w kilku miesiącach
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej właśnie przedstawił najnowszą prognozę pogody na zimę i pierwszy miesiąc wiosny. Wynika z niej, że w najbliższych tygodniach czeka nas spore zaskoczenie, zmiana będzie odczuwalna w wielu regionach Polski. Odejście od normy wieloletniej będzie możliwe aż do marca 2025 roku.
Prognoza pogody na grudzień i styczeń
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił najnowszą prognozę eksperymentalną na kolejne miesiące. Czy będziemy mogli liczyć na białe święta? Jak na razie prognozy mówią o tym, że musimy jeszcze zaczekać na pojawienie się prawdziwego, białego puchu. Europa, w tym Polska, znalazła się w ostatnich dniach pod wpływem wyżu znad Morza Czarnego, co wiąże się z charakterystyczną, jesienną aurą w całym kraju. Doświadczamy nie tylko dużego zachmurzenia, ale i niskiej widzialności, głównie z powodu mgieł. IMGW ostrzega , aby nie lekceważyć tych zjawisk, wydając kolejne ostrzeżenia. Ponadto przez kilka kolejnych dni pozostaniemy też w masie polarnej morskiej, co oznacza zarówno chłód, jak i wilgoć. W grudniu natomiast możemy spodziewać się pewnej zmiany.
ZOBACZ: Boże Narodzenie nigdy nie było tak tanie. Zrób jedną rzecz, a zaoszczędzisz majątek
Najnowsza prognoza pogody na zimę 2024/2025. Spore rozczarowanie
Listopad jak na razie wiąże się z wyższymi od norm temperaturami. Cieplej o 2-3 st. C od normy z lat 1991-2020 jest na północy, a na pozostałym obszarze dodatnie odchylenie wynosi ok. 0,5-1,5 st. C. Jedynie miejscami na południu i w centrum miesiąc ten zapisuje się jako lekko chłodny.
Jak wynika z prognoz IMGW, w grudniu fanów białego szaleństwa czeka niemałe rozczarowanie. Co prawda opady w całej Polsce mają kształtować się powyżej normy, czyli więcej niż o k. 36 mm w Gdańsku, do ok. 73 mm w Koszalinie, jednak tak samo ma być w przypadku temperatury. Termometry na zachodzie i w centrum mają wskazywać odchylenie od normy wynoszące od -3/-1 st. C w Zakopanem do ok. 1,5-3 st. C w Gdańsku i Szczecinie. Sprawia to, że o prawdziwym śniegu najprawdopodobniej będziemy mogli tylko pomarzyć. Nieco inna sytuacja będzie miała miejsce w kolejnych miesiącach.
ZOBACZ: Nie żyje 4-letni Samuel. Rodzice ujawnili, co mówił przed śmiercią. Trudno powstrzymać łzy
IMGW ma juz prognozę pogody na styczeń i luty
Eksperymentalna prognoza pogody IMGW pokazuje, że styczeń może być najcieplejszym miesiącem tej zimy . Temperatury na terenie całego kraju mają kształtować się powyżej normy wieloletniej, która wynosi się od ok. -4,4/-2,2 st. C w Zakopanem do ok. -0,2-1,9 st. C w Szczecinie. Zaskoczenia nie będzie jedynie w kwestii opadów, które mają utrzymać się w granicach normy wieloletniej. Z powodu wyższych niż zwykle temperatur, zamiast śniegu powinniśmy spodziewać się deszczu.
Zima może rozgościć się na krótko w lutym. Według prognoz pogoda w tym miesiącu może być zupełnie inna, niż w tym roku, kiedy to luty był najcieplejszy w historii . Temperatury mają mieścić w normie z lat 1991-2020, wynoszącej ok. -3,6/-0,8 st. C w Zakopanem, przez ok. -0,5-3 st. C w Gorzowie Wielkopolskim i ok. 0,1-3,5 st. C w Szczecinie. Synoptycy zauważają, że luty może przynieść opady powyżej normy, dzięki czemu śnieg ma pojawiać się znacznie częściej, niż w styczniu.
Już w marcu może czekać nas kolejne zaskoczenie pod względem temperatur. Tuż po chłodniejszym lutym mamy odczuć temperatury wyższe od normy. Przypomnijmy, że pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny zazwyczaj wiąże się ze wskazaniami na termometrze z zakresu 0-1,7 st. C w Zakopanem, do 4-5,2 st. C w Opolu i we Wrocławiu. Nie będzie z kolei żadnych zaskoczeń w kwestii opadów – te utrzymają się w zakresie normy wieloletniej. Warto jednak pamiętać, ze tak dalekie prognozy obarczone są wysokim ryzykiem błędu.