Wielka rewolucja w Kościele. Do tych osób papież wyciąga rękę
Wielkie zmiany w Kościele na horyzoncie. Watykan właśnie podjął decyzję, która może dawać nadzieję wierzącym rozwodnikom, tworzącym nowe związki. Na stronie Dykasterii Nauki Wiary ukazało się specjalne rozporządzenie w tej sprawie. Na czym ma polegać rewolucja?
Rewolucja w Kościele Katolickim
Na tę wiadomość wierzący rozwodnicy czekali latami. W imieniu Konferencji Episkopatu Czech emerytowany arcybiskup Pragi kard. Dominik Duka zadał Watykanowi pytanie o możliwość dopuszczenia do komunii osób rozwiedzionych będących w nowych związkach i nieunikających kontaktów seksualnych.
Stolica Piotrowa odpisała natomiast, że wyraża zgodę, tłumacząc ten gest jako “autentyczne nauczanie”. Odpowiedzi udzielił nowy prefekt Dykasterii Nauki Wiary kard. Victor Manuel Fernandez z Argentyny, powołując się na adhortację apostolską papieża Franciszka sprzed siedmiu lat.
Papież wyciąga rękę do rozwodników w związkach
W dokumencie napisane jest m.in. że możliwość dopuszczenia do sakramentów Pojednania i Eucharystii istnieje, kiedy, w szczególnym przypadku, “istnieją ograniczenia umniejszające odpowiedzialność i winę”.
ZOBACZ: Ksiądz powiedział wprost, tego nie wolno przed ślubem. Wskazał na konkretny grzech
Na stronach watykańskiej Dykasterii przeczytać można całą odpowiedź, w myśl której należy uznać, iż proces towarzyszenia "nie wyczerpuje się koniecznie wraz z sakramentami, ale może być nakierowany na inne formy integracji w życie Kościoła" .
Chodzi np. o większą obecność we wspólnocie kościelnej, udział w grupie modlitewnej lub refleksyjnej i w różnych innych działaniach.
Watykan zgadza się na komunię świętą dla rozwodników
Ponadto, cytowany przez watykański urząd Franciszek przypomina, że jego adhortacja opiera się na nauczaniu poprzednich papieży , którzy którzy "uznawali możliwość przystąpienia rozwiedzionych w nowych związkach do Eucharystii", o ile "zobowiążą się do życia w pełnej wstrzemięźliwości, czyli do powstrzymania się od aktów właściwych małżonkom", jak proponował św. Jan Paweł II.
Jak zaznaczono, Benedykt XVI mówił zaś o "zobowiązaniu do życia w relacji jako przyjaciele".
ZOBACZ: Ksiądz miał "polować na żony", nagle zniknął z parafii. Ujawniono skandaliczne kulisy
Dykasteria podkreśla, że podtrzymuje propozycję pełnej wstrzemięźliwości dla rozwiedzionych w ponownych związkach, choć przyznaje, że mogą istnieć trudności w jej praktykowaniu.
Pozwala zatem, by w pewnych przypadkach, po odpowiednim rozeznaniu, udzielono sakramentu Pojednania także wtedy, gdy nie udaje się być dotrzymać wierności wobec wstrzemięźliwości proponowanej przez Kościół".
Źródło: Fakt