Wiadomo, gdzie w Polsce powstaną małe reaktory jądrowe. Wskazano 8 miast
Premier Mateusz Morawiecki i prezes Orlenu Daniel Obajtek ogłosili dziś (17.04), gdzie mają stanąć pierwsze małe reaktory jądrowe (SMR-y) w naszym kraju. Przekazali, że dzięki uruchomieniu tylko jednego z nich będzie można zaoszczędzić od 100 do 200 mln euro rocznie na zakupie uprawnień do emisji CO2.
Reaktory zostaną kupione od amerykańskiej spółki
W połowie marca spółka Orlen Synthos Green Energy podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącą współpracy w zakresie budowy w Polsce małych reaktorów jądrowych. Przedstawiciele NFOŚiGW zapowiedzieli, że są gotowi nie tylko finansować budowę małych reaktorów, ale też wejść kapitałowo do spółki realizującej ten projekt.
OSGE będzie kupować reaktory od GE Hitachi z siedzibą w USA, która to spółka opracowała reaktor BWRX-300 o mocy 300 MW. P ierwszą elektrownię z wykorzystaniem SMR postawi w Kanadzie dla firmy Ontario Power Generation, co jest pierwszym komercyjnym kontraktem na budowę SMR w Ameryce Północnej. Budowa ma się zakończyć w 2028 roku, a rozpoczęcie dostaw energii do sieci zaplanowano na rok 2029. Zaraz potem reaktor ma stanąć także w Polsce.
Gdzie zostaną rozlokowane reaktory?
Wstępne lokalizacje SMR-ów to: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Kraków, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, Stalowa Wola oraz Warszawa. To lokalizacje, w których znajdują się m.in. energochłonne zakłady produkcyjne, a także te, które są optymalne dla potrzeb ciepłownictwa.
- Dzisiejszy dzień przejdzie do historii, ponieważ Polska potrzebuje czystego, taniego, bezpiecznego źródła energii elektrycznej i cieplnej. Atom, a zwłaszcza tzw. mały atom, to dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów. Modernizujemy polską energetykę, by takie źródła w jak najszybszym czasie zapewnić. Te źródła taniej i czystej energii będą służyły Polsce przez dziesięciolecia - stwierdził premier Mateusz Morawiecki , który uczestniczył w konferencji prasowej z prezesem Orlemu, Danielem Obajtkiem. Szef rządu dodał, że dzięki uruchomieniu jednego reaktora SMR będzie można zaoszczędzić od 100 do 200 mln euro rocznie na zakupie uprawnień do emisji CO2.
Kiedy zostanie uruchomiony pierwszy reaktor?
Wstępne lokalizacje kolejnych reaktorów mają być znane pod koniec roku. Łącznie w 2023 roku Orlen chce podać 20 potencjalnych lokalizacji. Na początku 2023 roku Daniel Obajtek zapowiedział, że w "ambitnych planach" spółki jest uruchomienie 76 SMR-ów w 26 lokalizacjach do 2038 roku. Pierwszy reaktor SMR w Polsce miałby zostać uruchomiony na przełomie 2028 i 2029 roku .
Źródło: Konferencja Mateusza Morawieckiego i Daniela Obajtka z dn. 17.04.2023