Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Ważny apel szefów MSW Polski i Niemiec. Chodzi o pomoc dla uchodźców z Ukrainy
Piotr Dutka
Piotr Dutka 28.03.2022 10:39

Ważny apel szefów MSW Polski i Niemiec. Chodzi o pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Mariusz Kamiński
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Szefowie MSW Polski i Niemiec wystosowali ważny apel do Komisji Europejskiej o dofinansowanie, które byłoby w stanie pokryć "co najmniej część wydatków państw członkowskich", ponoszonych przez kraje, które przyjęły największą liczbę uchodźców z Ukrainy. Mariusz Kamiński oraz Nancy Faeser wezwali Komisję Europejską do stworzenia bezpiecznego systemu transportu osób, które uciekają terenów objętych działaniami wojennymi.

Na temat propozycji wypowiedział się wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, który wskazał, że wystosowany apel odnosi się do "stworzenia bezpiecznego i dedykowanego systemu transportu dla uchodźców z Ukrainy do innych państw członkowskich oraz przygotowania specjalnego i efektywnego sposobu finansowania szeroko pojętych kosztów recepcyjnych ponoszonych przez najbardziej obciążone państwa Unii Europejskiej".

Podkreślił, że o takie rozwiązania poprosili Ministrowie Spraw Wewnętrznych Polski i Niemiec. Skierowali oni wspólny list do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Margaritisa Schinasa i komisarza do spraw wewnętrznych Komisji Europejskiej Ylvya Johanssona.

Mariusz Kamiński oraz Nancy Fraeser zwrócili uwagę, że kraje przyjmujące uchodźców potrzebują konkretnego oraz kompleksowego wsparcia. W liście podkreślili, że wydatki są liczone w miliardach euro.

- W związku z tym wzywamy Komisję do podjęcia natychmiastowych działań na rzecz zapewnienia łatwych w użyciu i elastycznych możliwości finansowania, pokrywających co najmniej część wydatków państw członkowskich wykorzystywanych do świadczenia m.in. zakwaterowania, pomocy społecznej, dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej - można przeczytać w liście do KE.

Polska oraz Niemcy zwrócili się o pomoc do Komisji Europejskiej. Wydatki są liczone w miliardach euro

Ministrowie zaznaczyli, że najlepszym rozwiązaniem będą elastyczne możliwości finansowania, które w skuteczny sposób pokryją co najmniej część wydatków państw członkowskich, które pomagają uciekinierom. Będą one wykorzystywane do świadczenia m.in. zakwaterowania, pomocy społecznej, dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej.

- Takie wsparcie może mieć formę ryczałtowego finansowania w wysokości np. tysiąca euro dla osoby objętej tymczasową ochroną w państwach członkowskich w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od wejścia w życie decyzji, po których moglibyśmy dokonać ewaluacji tego narzędzia - zaznaczono w liście.

Szefowie MSW Polski oraz Niemiec podkreślili, że już wcześniej korzystano z podobnych instrumentów pomocowych.

- Szacunkowe koszty w ramach krajowego budżetu Polski w tym pierwszym okresie już opiewają na kwotę co najmniej 2 mld 200 mln euro. Uważamy, że nadszedł czas, aby pokazać konkretne europejskie wsparcie nie tylko dla państw członkowskich i między nimi, ale także dla Ukrainy i jej obywateli - podkreślił Mariusz Kamiński oraz Nancy Faeser.

Ministrowie zaznaczyli, że Europa stoi przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest kryzys migracyjny z okupowanych terytoriów.

- Naszym moralnym obowiązkiem jest nie tylko ich przyjęcie, ale także udzielanie im ochrony i opieki tak długo, jak to będzie konieczne. Do czasu, aż nie pojawi się szansa, by mogli wrócić do tych, którzy pozostali, aby walczyć o swój kraj, a także o Europę, jaką znamy. - podkreślono w liście do KE.

Dodano również, że to właśnie Polska, jak i Niemcy, są najczęstszymi destynacjami uciekinierów, a co za tym idzie, w znaczny sposób pomagają Ukraińcom, którzy zdecydowali się opuścić kraj.

W liście do Komisji Europejskiej wskazano, że oba kraje w widoczny sposób doceniają dotychczasowe, jak i aktualne prace Komisji, których założeniem jest usprawnienie oraz wykorzystanie dostępnych możliwości finansowania.

- Powinniśmy skorzystać z platformy solidarności w celu faktycznego wsparcia bezpiecznych podróży uchodźców z Ukrainy do innych państw członkowskich oraz zapewnienia dokładnych informacji na temat warunków i odpowiednich procedur związanych z ochroną tymczasową w całej Unii. Musimy jeszcze bardziej zacieśnić naszą współpracę w celu przekazywania uchodźców do państw członkowskich gotowych do ich przyjęcia - dodano w liście.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP