Goniec.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Udają klientów, nagrywają kontrolę i wystawiają mandaty. Urzędnicy znaleźli bat na nieuczciwych przedsiębiorców

10 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Wielka akcja Krajowej Administracji Skarbowej. Pracownicy instytucji musieli zakasać rękawy i ruszyć w teren z kontrolami przedsiębiorców, którzy unikają zasilania państwowego budżetu i płacenia podatków. W ramach działań dopuszcza się m.in. użycie ukrytej kamery. Choć proces sprawdzający trwa, liczba wystawionych mandatów już przyprawia o zawrót głowy.

Ministerstwo Finansów porządnie wzięło się za monitorowanie przestrzegania przepisów przez przedsiębiorców. Spokojnie spać nie mogą zwłaszcza ci, którzy jak ognia unikają płacenia podatków VAT i podatków dochodowych.

Portfel inflacja ukryty podatek

Rosnącą inflacja w Polsce. Ekspert: "Będzie tylko gorzej, rozjeżdżają nas wysokie rachunki"

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Finansów zleciło kontrole

W ramach działań, mających na celu deprymowanie sprytnych właścicieli przeróżnych biznesów, aktywna jest zwłaszcza Krajowa Administracja Skarbowa, która, według resortu finansów, "w sposób ciągły, o różnym natężeniu" pracuje nad zapobieganiem nieewidencjonowania sprzedaży z wykorzystaniem kas rejestrujących.

Celem akcji jest nie tylko ukrócenie przestępczych procederów i dosypanie do krajowego budżetu potężnej ilości gotówki, która wyczerpuje się w oka mgnieniu, ale też zapewnienie uczciwej konkurencji, wspierania rzetelnych podatników i budowanie świadomości prawno-podatkowej społeczeństwa.

Ministerstwo dowodzone od kwietnia przez Magdalenę Rzeczkowską wyjaśnia, że kontrole prowadzone są na terenie całej Polski i obejmują zarówno podatników całorocznych, jak i tych, którzy pracują sezonowo w miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów.

- Obecnie koordynowane działania kontrolne prowadzone są przez urzędy skarbowe i urzędy celno-skarbowe. Liczba tych czynności będzie znana po zakończeniu działań, tj. 31 sierpnia 2022 roku – podano.

Urzędnicy korzystają z nowych przywilejów

Wysyp kontroli KAS to nie przypadek. Poza tym, że w okresie wakacyjnym znacznie wzrasta działalność sprzedawców, zwłaszcza tych celujących we wczasowiczów, to jeszcze urzędnicy z pewnością chcą wykorzystać nowy atut, jaki otrzymali dzięki nowym przepisom.

W tym roku kontroli towarzyszyć może tzw. nabycie sprawdzające, dopuszczające rejestrowanie obrazu i dźwięku w celu uzyskania twardych dowodów.

jarosław kaczyński podatek

Jarosław Kaczyński zapowiedział nowy podatek. Uderzy w konkretną grupę, odważny ruch

CZYTAJ DALEJ

Polega ono na wysłaniu do przedsiębiorcy urzędnika udającego normalnego klienta, który inicjuje transakcję i sprawdza, czy sprzedający działa w myśl przepisów prawa podatkowego, czyli np. prawidłowo ewidencjonuje sprzedaż i zwroty.

- W przypadkach, gdy dojdzie do zarejestrowania obrazu i dźwięku, będzie on odpowiednio albo zabezpieczony albo usunięty. W każdym przypadku nieujawnienia nieprawidłowości albo w przypadkach przyjęcia mandatu zarejestrowany obraz i dźwięk będą usuwane - uspokaja MF.

Jeśli jednak kontrolerom uda się przyłapać kogoś na gorącym uczynku, a osoba ta będzie uchylała się od zapłacenia mandatu, kopia binarna nagrania może okazać się dla niego prawdziwym kłopotem. Wideo zostanie wówczas wykorzystane jako jeden z dowodów w postępowaniu przygotowawczym.

Wysyp mandatów na pokaźną kwotę

Mimo iż kontrole nadal trwają, wiele wskazuje na to, że przynoszą one efekty. Co prawda, nie wiadomo, czy nałożenie kary na przedsiębiorcę łamiącego przepisy doprowadzi do jego nawrócenia, jednak państwowa kasa z pewnością nie jest stratna.

W ciągu zaledwie czterech miesięcy 2022 roku pracownicy KAS zdołali nałożyć już 814 mandatów karnych na imponującą kwotę prawie 800 tys. złotych.

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Śmiertelny wypadek na A1. Ofiarą była 24-letnia strażaczka-ochotniczka Dominika

  • Potężny wybuch w Rosji, kulę ognia i kłęby dymu widać było z wielu kilometrów. Jest nagranie

  • Pożar domu w Kapałowie. Przed wejściem do budynku strażacy znaleźli zwęglone zwłoki mężczyzny

Źródło: money.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Kultowy program po 24 latach znika z głównej anteny TVP. Widzowie są zaskoczeni, zadziwiająca zmiana

Czytaj więcej >
Polscy Strażacy, Trzęsienie Ziemi w Turcji, HUSAR, twitter

Wiadomości

Spektakularna akcja ratunkowa polskich strażaków w Turcji. Nagrania podbijają sieć

Czytaj więcej >

Wiadomości

Lekarka próbowała pomóc dzieciom, musi zapłacić ponad 160 tysięcy złotych. "Ja tylko ratowałam życie"

Czytaj więcej >
Pilna konferencja Mateusza Morawieckiego

Wiadomości

Mateusz Morawiecki zwołał pilną konferencję. Premier uderzył w Donalda Tuska, padły wymowne słowa

Czytaj więcej >
Magdalena Ogórek nie wytrzymała, "zaprotestowała" w studio TVP Info

Wiadomości

Magdalena Ogórek "zaprotestowała" na wizji. Gwiazda nagle zwróciła się do widzów

Czytaj więcej >
Policja, Radiowóz, źle zaparkowany

Wiadomości

Policjanci pochwalili się nowym radiowozem, zaliczyli wpadkę. Internauci nie zostawili na nich suchej nitki

Czytaj więcej >