Goniec.pl Motoryzacja UE pracuje nad zmianami w prawach jazdy. Dotkną również polskich kierowców
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

UE pracuje nad zmianami w prawach jazdy. Dotkną również polskich kierowców

14 marca 2022
Autor tekstu: Piotr Szczurowski

Trwają prace nad zmianą dyrektyw dotyczących praw jazdy i karania zagranicznych kierowców. Unia Europejska wśród proponowanych rozwiązań umieściła stworzenie ogólnoeuropejskiej bazy danych o kierowcach i pojazdach. To ułatwiłoby działania służbom na wielu szczeblach.

Komisja Europejska uruchomiła konsultacje publiczne w sprawie nowych dyrektyw dotyczących praw jazdy oraz wzajemnym działaniu w kwestii przestrzegania przepisów drogowych i kar za ich łamanie. Na ten moment, np. punkty karne zebrane podczas zagranicznej podróży w żaden sposób nie wpływają, np. na polski dorobek punktowy.

Obecnie na temat oczekiwanego kierunku zmian może wypowiedzieć się każdy, w dowolnym języku, ponieważ KE udostępniła na stronie internetowej stosowne kwestionariusze. Komisja uzasadnia chęć wprowadzenia zmian „szerszą harmonizacją zasad dotyczących praw jazdy". Jak stwierdziła unijna komisarz transportu Adina Vălean - „to klucz do zwiększenia bezpieczeństwa na europejskich drogach. Ważnym aspektem jest szkolenie (kierowców - przyp. red.). […] Cyfrowe prawo jazdy może stać się ważnym krokiem ułatwiającym swobodne poruszanie się ludzi. Jednak będziemy musieli również zapewnić przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa ruchu drogowego w całej UE, aby kierowcy stosowali się do przepisów podczas jazdy w innym państwie członkowskim ".

Władze UE rozważają wprowadzenie we wspólnocie cyfrowego prawa jazdy. Taki system działa w Polsce od 5 grudnia 2020 r. Kierowcy nie muszą brać ze sobą dokumentu, bo w razie kontroli policja może sprawdzić wszystkie dane w Centralnej Ewidencji Kierowców. Podobnie sytuacja wygląda z dowodem rejestracyjnym. Kiedy jednak wyjeżdżamy z kraju, musimy wziąć ze sobą komplet dokumentów, ponieważ za granicą mundurowi nie mają bezpośredniego dostępu do bazy danych o polskich kierowcach i pojazdach.

Dzięki utworzeniu takiego systemu policjanci wiedzieliby o wykroczeniach popełnionych również w innych krajach, pozostaje kwestia tego, jak daleko miałaby sięgać zasada wymiany informacji pomiędzy państwami. J eśli zagraniczni mundurowi uzyskaliby dostęp nie tylko do danych dotyczących prawa jazdy danego kierowcy, ale historii wykroczeń, przyłapany za granicą kierowca, który ma bogate konto przewinień w kraju, mógłby przykładowo stracić prawo jazdy, albo zostać ukarany wyższym mandatem, jeśli przepisy danego państwa dawałyby policjantowi możliwość do elastycznego korzystania z „widełek” wysokości mandatu.

Obecnie osoba, której prawo jazdy zatrzyma polska policja, może bez przeszkód prowadzić pojazd za granicą. I odwrotnie - jeśli prawo jazdy zostanie zatrzymane za granicą, bez żadnej kolizji z przepisami można jeździć w Polsce. Jeśli nowy system pozwoliłby na wymianę informacji o odebranych uprawnieniach, „luka” zostałaby załatana.

Każdy obywatel UE może podzielić się swoją opinią na temat proponowanych zmian

Jak donosi portal Autokult.pl, do 20 maja 2022 r. każdy może wypowiedzieć się na temat potrzeb czy nadziei związanych z nowymi dyrektywami. Na wcześniejszym etapie legislacyjnym wypowiadały się m.in. samorządy i instytucje, więc już wiadomo więcej o oczekiwaniach względem nowych unijnych przepisów. Organizacja FIA Region I zaproponowała, by w art. 5 obecnej dyrektywy wprowadzić wiążący obowiązek kierowania przez zagraniczne służby nadzoru pism w sprawie wykroczeń w języku zgodnym z krajem zarejestrowania pojazdu. Dziś jest to raczej sugestia i nie wszystkie kraje w ten sposób postępują, co utrudnia zakończenie postępowania.

Wśród zaproponowanych zmian pojawiło się również ujednolicenie przepisów dotyczących obowiązkowego wyposażenia samochodów. Międzynarodowy klub kierowców EAC wspomina o trójkącie ostrzegawczym, kamizelce odblaskowej. To dość ważna zmiana - obecnie wyjeżdżając do innego kraju, musimy wcześniej sprawdzić, czy przepisy nie nakładają na nas nowych obowiązków, gdyż nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania. Kolejnym postulatem organizacji jest zapewnienie jasnej i prostej informacji na temat przepisów drogowych obowiązujących w poszczególnych krajach.

Artykuły polecane przez redakcję Moto Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: autokult.pl

Obserwuj nas w
autor
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport