Tysiące Polaków otrzymywało zaniżone emerytury. Ogromny błąd ZUS
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało bardzo niepokojące dane. Na jaw wyszło, że w ostatnich latach tysiące Polaków otrzymywało zbyt niskie emerytury oraz renty od ZUS. Przyczyną były błędy w wyliczaniu świadczeń.
Rząd przekazał dane związane z zaniżonymi emeryturami
Problem błędnego przeliczania świadczeń emerytalnych pojawił się na tapecie kilka tygodni temu, kiedy to posłanka PIS Lidia Burzyńska poinformowała o tym, że do jej biura poselskiego zgłaszają się osoby, którym przez lata doręczane były zaniżone emerytury i renty z ZUS. Pomyłki nie dotyczyły tylko pojedynczych przypadków. Poszkodowanych seniorów było nawet kilkanaście tysięcy.
- W ZUS, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Prezes ZUS, w latach 2016-2022 ujawniono 17 145 błędnie wydanych decyzji – oznajmił wiceminister rodziny Stanisław Szwed w odpowiedzi na interpelację, wystosowaną przez parlamentarzystki KO. Wyrównania do wysokości należnego świadczenia, dokonano w 16 008 sprawach .
Wiceminister uspokaja. "Sprawy nie są rezultatem celowego działania"
Według wiceministra skala błędów wcale nie jest aż tak duża , jak się większości wydaje. – Liczba błędnie wydanych decyzji stanowi 0,038 proc. załatwionych we wskazanym okresie wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe – tłumaczył Stanisław Szwed. - Sprawy, w których doszło do ustalenia nieprawidłowej wysokości świadczenia, nie są rezultatem celowego działania - dodał polityk.
Wina po stronie emerytów?
ZUS nie posiada danych przedstawiających wysokości ogółu wyrównań przyznanych poszkodowanym seniorom, którzy otrzymywali zbyt niskie emerytury. Stanisław Szwed twierdzi, że wspomniane pomyłki nie wynikają tylko i wyłącznie z błędów leżących po stronie pracowników . Odpowiedzialni za nie mają być także … seniorzy.
– Prezes ZUS wyjaśniła, że nieprawidłowe ustalenie wysokości świadczeń emerytalno-rentowych może wynikać zarówno z przyczyn leżących po stronie ZUS , np. na skutek błędnego wprowadzenia do systemu informatycznego okresu zatrudnienia lub osiąganego wynagrodzenia, jak również z przyczyn leżących po stronie świadczeniobiorcy, np. w przypadku celowego wprowadzenia ZUS w błąd przez przedłożenie dowodów, które nie są zgodne ze stanem faktycznym sprawy –tłumaczył wiceminister rodziny.
W przypadku udokumentowanej pomyłki przy naliczaniu świadczeń ze strony ZUS, seniorzy otrzymają wyrównanie . Podkreślić trzeba, że jest ono możliwe do uzyskania jedynie za trzy lata wstecz . Seniorzy otrzymujący zaniżoną emeryturę przez okres dłuższy od wspomnianego, nie mogą więc liczyć na całościową finansową rekompensatę strat.
Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca .
Źródło: fakt.pl