Trzynasta emerytura już w kwietniu. Rząd przygotował dla emerytów dużą niespodziankę
Wielkimi krokami zbliża się wypłata trzynastych emerytur. Pierwsi beneficjenci otrzymają dodatkowe środki już 1 kwietnia. Na wszystkich czeka jednak miła niespodzianka. W tym roku od tzw. trzynastki nie będzie pobierany podatek dochodowy, co oznacza, że emeryci i renciści otrzymają na rękę ok. 220 złotych więcej.
Dla wielu emerytów i rencistów kwiecień może w tym roku wydawać się ciężkim miesiącem. Wydatki związane z przypadającymi na połowę miesiąca świętami Wielkanocnymi w znacznej mierze pokryją zapewne otrzymywane świadczenia, które przy galopującej inflacji w szybkim tempie znikną z kont.
Jest jednak także i dobra wiadomość. Poza tym, że emerytury i renty będą zrewaloryzowane , rząd zaplanował zbliżającą się nieubłaganie wypłatę tzw. trzynastek, które pomogą załatać domowy budżet.
Co więcej, w tym roku do rąk świadczeniobiorców trafi wyjątkowo więcej gotówki niż mogli się tego spodziewać. Wszystko dlatego, że dodatkowe pieniądze będą zwolnione z podatku dochodowego.
Zastrzyk gotówki dla wszystkich seniorów
Trzynasta emerytura z założenia ma wspomóc seniorów w pokryciu kosztów codziennego życia. Większość beneficjentów wydaje ją więc na najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak zakupy spożywcze czy leki.
Co istotne, nie trzeba martwić się składaniem żadnych dodatkowych wniosków, bo świadczenie przysługuje z automatu wszystkim uprawnionym do pobierania renty lub emerytury na dzień 31 marca 2022 roku .
Ponadto, przy wypłacie dodatkowych środków nie obowiązuje żaden próg dochodowy, zatem każdy emeryt i rencista powinien otrzymać środki jednym przelewem lub przekazem wraz z kwietniową wypłatą.
Kiedy wypłata trzynastki?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że pierwsze trzynastki trafią na konta milionów seniorów już w piątek 1 kwietnia. Kolejne terminy to 5, 8 i 15 kwietnia , czyli jeszcze przed Wielkanocą.
Następne wypłaty z ZUS zostaną zrealizowane 20 i 25 kwietnia . Jeśli zaś pobieramy emeryturę z KRUS, możemy spodziewać się zastrzyku gotówki 10, 15, 20 lub 25 dnia miesiąca , z tym, że osoby mające dostać swoją wypłatę 10 kwietnia, otrzymają ją w tym roku 2 dni wcześniej (10 to niedziela).
Więcej pieniędzy na koncie świadczeniobiorców
Według prawa, trzynastki dla wszystkich świadczeniobiorców mają taką samą wysokość i wynoszą tyle, co minimalna emerytura. Po rewaloryzacji to dokładnie 1338,44 złotych brutto, czyli 1217,98 złotych na rękę.
Nie oznacza to jednak, że tyle wyniesie nasze dodatkowe świadczenie. Od tej kwoty należy odjąć składkę zdrowotną, która wynosi 120,46 złotych , ale to wszystko, co trzeba będzie oddać państwu.
W drodze wyjątku, rząd podjął decyzję o zwolnieniu trzynastek z PIT. Dzięki temu w portfelach seniorów zostanie ok. 220 złotych więcej.
- Zaniechanie jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym - wyjaśnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Skąd taka decyzja? Otóż gdyby od trzynastki trzeba było odprowadzić podatek dochodowy, seniorzy mający świadczenie wyższe niż 2500 zł brutto dostaliby przez reformę Polskiego Ładu niższe wypłaty właśnie o PIT.
Uwaga na wyjątki
W wyjątkowej sytuacji wciąż pozostają osoby otrzymujące rentę rodzinną. Na jedno świadczenie przypada tylko jedna trzynastka , czyli jeśli prawo do renty mają dwie osoby, kwotę dodatkowego świadczenia trzeba będzie podzielić i w rezultacie otrzymają one po ok. 608 zł netto.
Z kolei pobierający dwie emerytury także będą musieli obejść się smakiem. ZUS wypłaci im bowiem tylko jedną trzynastkę.
Na pocieszenie można dodać, że od dodatkowego świadczenia nie można dokonywać potrąceń i zajęć komornicznych. Taka ochrona nie dotyczy już jednak emerytur.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Rząd przyjął projekt ustawy. Zablokuje import rosyjskiego gazu i zamrozi majątki
-
Stanowisko Ukrainy po rozmowach z Rosją. Nowy mechanizm bezpieczeństwa z udziałem m.in. Polski
-
Ukraiński wywiad przekazał najnowsze informacje. Władimir Putin ma poważne kłopoty
Źródło: Fakt