Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Trwa Narodowy Spis Powszechny. Od dziś rachmistrzowie chodzą po domach osób, które się nie spisały
Klaudia Bochenek
Klaudia Bochenek 23.06.2021 07:46

Trwa Narodowy Spis Powszechny. Od dziś rachmistrzowie chodzą po domach osób, które się nie spisały

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Marek BAZAK/East News

Od dziś rachmistrzowie mają zielone światło, aby odwiedzić adresy osób, które jeszcze nie dokonały obowiązku Narodowego Spisu Powszechnego. Chodzi aż o 20 mln Polaków. Lepiej nie odmawiać wizyty rachmistrza lub spisać się jeszcze przez internet, ponieważ grzywna za odmowę może wynieść nawet 5 tys. zł.

Wcześniej rachmistrzowie dokonywali kontroli telefonicznie, a Główny Urząd Statystyczny zachęcał do samospisu przez internet. Teraz gdy sytuacja epidemiczna w kraju jest unormowana, nic nie stoi na przeszkodzie, aby urzędnicy wyszli w teren.

Rachmistrzowie od dziś będą mogli odwiedzić nas osobiście

Od dziś jesteśmy zobowiązani wpuścić rachmistrza do domu, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące naszych personaliów, rodziny, mieszkania (będą pytania o metraż, wodę, gaz, ogrzewanie i właściciela), wyznania, wykształcenia, zdrowia i pracy. Jak widać, pytania są bardzo szczegółowe.

Do tej pory prawie 12,4 mln Polaków dokonało obowiązku. Należy pamiętać, że jeśli kategorycznie odmówimy wpuszczenia rachmistrza do mieszkania i odmówimy spisania się, ten ostrzeże nas przed karą grzywny, która wynosi do 5 tys. zł, i wykona stosowną notatkę.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Spisać możemy się nawet nie wpuszczając urzędnika przez drzwi. Można to zrobić nawet pod domem, ale wygodną opcją jest dopełnienie obowiązku przez internet. Jeśli nie mamy czasu ani ochoty rozmawiać z rachmistrzem, warto uprzedzić go, że dokonamy spisu przez rządowy formularz.

Narodowy Spis Powszechny: jak rozpoznać rachmistrza oszusta?

Niestety, wiele osób, głównie tych starszych, obawia się wpuścić rachmistrza do domu. Żyją w strachu, że urzędnik jest oszustem, a spis powszechny to jedynie wymówka, by przekroczyć próg.

Jak w takim razie rozpoznać oszusta? Główny Urząd Statystyczny wydaje każdemu rachmistrzowi specjalny identyfikator z danymi oraz zdjęciem. Każda plakietka ma numer, hologram, oraz nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego. Musi być też na niej podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora oraz zakres daty, na jaki został wystawiony. Oczywiście oszuści mogą trudzić się z podrobieniem identyfikatora, dlatego jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, możemy zweryfikować rachmistrza na trzy sposoby:

  • zadzwonić na infolinię spisową na nr 22 279 99 99 i postępować według instrukcji;

  • zadzwonić na policję, aby funkcjonariusze sprawdzili to za nas;

  • sprawdzić rachmistrza przez stronę https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/ - po wpisaniu jego danych wszystko będzie już jasne.

Narodowy Spis Powszechny trwa od 1 kwietnia 2021 roku. Termin jego zakończenia wyznaczono na 30 września 2021 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Business Insider