Goniec.pl
Tadeusz Rydzyk uniknie odpowiedzialności prawnej?

ALEX MARCINKOWSKI/East News

Tadeusz Rydzyk nie stawił się na rozprawie sądowej

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Tadeusz Rydzyk i dwóch pozostałych oskarżonych nie zjawili się na rozprawie dotyczącej fundacji Lux Veritatis w Sądzie Rejonowym w Warszawie. Ze względu na ich nieobecność termin został odroczony. Postępowanie dotyczy nieudzielania informacji na te

Zawiadomienie o przestępstwie, którego miał dopuścić się Tadeusz Rydzyk, zostało złożone w prokuraturze przez członków Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Fundacja Lux Veritatis, która może liczyć na ogromne dofinansowania od rządu, niechętnie opowiada o tym, na co wydaje pieniądze.

Tadeusz Rydzyk uniknie odpowiedzialności prawnej?

Rozprawa w tej sprawie miała odbyć się w piątek 9 kwietnia w Sądzie Rejonowym w Warszawie. Została jednak przełożona ze względu na nieobecność Tadeusza Rydzyka i dwóch pozostałych oskarżonych - współzałożyciela fundacji Lux Veritatis Jana Króla i dyrektorki finansowej Lidii Kochanowicz-Mańk.

Wszyscy tłumaczą swoją nieobecność kwarantanną. Najpierw zwolnienie lekarskie otrzymał Jan Król. Wkrótce podobny dokument został wystawiony Tadeuszowi Rydzykowi, który miał utrzymywać stały kontakt ze współzałożycielem organizacji.

Toruński redemptorysta został zobowiązany przez sąd do stawienia się na rozprawie. Organy ścigania chcą, by zabrał stanowisko odnośnie do tego, czy zgadza się z postawionymi mu zarzutami. Nowy termin procesu wyznaczono na 29 kwietnia bieżącego roku.

Zawiadomienie w sprawie Tadeusza Rydzyka wpłynęło do prokuratury w 2018 roku. Postępowanie wszczęto dopiero niedawno. Fundacja założyciela Radia Maryja w przeszłości niejednokrotnie otrzymywała znaczne wsparcie finansowe z budżetu państwa. W ciągu dwóch lat samo Ministerstwo Kultury wydało na ten cel 307 tysięcy złotych.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało Tadeuszowi Rydzykowi 105 tysięcy złotych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej - 335 tysięcy złotych, a Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - 172 tysiące złotych. Sama budowa Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II kosztowała państwo 24 miliony złotych.

Kolejne 60 milionów kosztowało przygotowanie w muzeum wystawy stałej. Fundacja Lux Veritatis w latach 2019-2021 miała otrzymać z Ministerstwa Kultury łącznie aż 120 milionów złotych. Sprawa ogromnych dotacji od rządu niezmiennie budzi sprzeciw opinii publicznej.

Adwokatem Tadeusza Rydzyka, Jana Króla i Lidii Kochanowicz-Mańk ma być Maciej Zaborowski z warszawskiej kancelarii Kopeć-Zaborowski, który zasłynął dzięki współpracy ze Zbigniewem Ziobro, którego reprezentował w głośnej sprawie przeciwko Beacie Morawiec.

- Fundacja nie udostępniła nam, pomimo ciążącego na niej obowiązku, informacji publicznej o jej wydatkach finansowanych ze środków publicznych - tłumaczył powód złożenia zawiadomienia Szymon Ossowski z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ministerstwo Zdrowia: największa liczba zgonów w jednym raporcie od początku pandemii

  • Mama pana młodego zobaczyła pannę młodą. Rozpoznała w niej własną córkę

  • Nie żyje Łukasz Góral

Źródło: naTemat.pl

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

TVP przegrała w sądzie w sprawie "goebbelsowskich mediów"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Polski Ład przepychany na siłę. Kuriozalne obrady sejmowych komisji

Czytaj więcej >

Wiadomości

Stało się, pan Jacek wygrał wczoraj milion w "Milionerach". Oto finałowe pytanie

Czytaj więcej >
mężczyzna

Wiadomości

Polacy masowo otrzymują skierowania na kwarantannę. GIS ostrzega przed oszustami

Czytaj więcej >
Zdjęcia

Wiadomości

Straż Graniczna pokazała zdjęcia z telefonów imigrantów spod białoruskiej granicy

Czytaj więcej >
nie żyje

Wiadomości

Nie żyje Matthew Strachan, autor muzyki do "Milionerów"

Czytaj więcej >