Goniec.pl
pieniądze

goniec.pl

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił nowe stawki opłaty mocowej

30 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił nowe stawki opłaty mocowej na 2022 rok. Zmiany dotkną niemal wszystkich odbiorców. W porównaniu z 2021 rokiem zapłacimy o ponad 26 proc. więcej.

Od następnego roku gospodarstwa domowe i inni mniejsi odbiorcy zapłacą od 2,37 do nawet 13,25 złotego netto za miesiąc. Pozostali poniosą koszt w wysokości 0,1026 złotego za kWh pobraną pomiędzy 7 i 22 od poniedziałku do piątku. To więcej o prawie 35 proc. w porównaniu z 2021 rokiem.

dziwisz-sledztwo-dziennikarskie

Dziwisz dostawał duże datki

CZYTAJ DALEJ

Najmniej, bo 2,37 zł miesięcznie zapłacą gospodarstwa zużywające poniżej 0,5 MWh rocznie. Od 0,5 do 1,2 MWh rocznie stawka wyniesie 5,68 zł, przy zużyciu 1,2-2,8 MWh rocznie opłata wyniesie 9,46 zł, a dla gospodarstw o zużyciu ponad 2,8 MWh rocznie - 13,25 zł miesięcznie.

Ponadto, stawkami tymi zostaną objęci dodatkowo odbiorcy energii z grupy taryfowej C1, o mocy zamówionej do 16 kW. To duża zmiana dla odbiorców, bo w porównaniu z rokiem 2021 stawki opłaty mocowej dla tych grup rosną o ponad 26 proc.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Nowe stawki opłaty mocowej

W wyniku zmian w ustawie rynku mocy w 2022 roku odbiorcy przyłączeni do sieci średnich i wysokich napięć będą uzależnieni od tzw. indywidualnej krzywej poboru. Jest to różnica pomiędzy zużyciem energii w godzinach szczytowego zapotrzebowania a zużyciem w pozostałych godzinach.

- Podział na grupy odbiorców według proporcji między zużyciem energii w godzinach szczytowego zapotrzebowania i poza nimi jest istotny, ponieważ ma przełożyć się na większą stabilność poboru energii - wyjaśnia prezes URE Rafał Gawin.

Regulator chce w ten sposób zachęcić odbiorcę do świadomego zużywania prądu i bilansowania zapotrzebowania na energię, co zwiększa bezpieczeństwo jej dostaw.

Opłata mocowa

Zadaniem opłaty mocowej jest pokrycie kosztów rynku mocy. Wysokość obowiązków mocowych zakontraktowanych w aukcjach w 2022 roku, według danych URE, wynosi 5,3 mld złotych wobec 5,4 mld złotych w 2020 roku.

Opłatę mocową wprowadzono głównie po to, by wzmocnić bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i uniknąć tzw. blackoutu.

- Wysokość opłaty odzwierciedla płatności dla dostawców mocy, które zostały zakontraktowane w wyniku przeprowadzonych aukcji rynku mocy. Środki pozyskane z tej opłaty przeznaczone będą na budowę nowych, modernizację i utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych, a także aktywizację zarządzania zużyciem energii i uelastycznienie popytu na nią - wyjaśnia Rafał Gawin.

Ustawa zakłada, że podział na odbiorców ryczałtowych oraz tych, których opłata uzależniona jest od poboru energii w godzinach szczytowego zapotrzebowania będzie obowiązywał jeszcze przez 6 lat. Od stycznia 2028 roku wszyscy odbiorcy energii będą płacili opłatę mocową zależną od profilu zużycia.

Podwyżki cen prądu

To, że zapłacimy więcej za prąd jest pewne. Pytaniem pozostaje to, na jakie ceny zgodzi się Urząd Regulacji Energetyki. Zazwyczaj koncerny mówią o 10-15 proc. wzroście cen, jednak przedsiębiorstwo Enea zwróci się z prośba do URE o podwyższenie taryfy na energię dla gospodarstw domowych o blisko 40 proc.

Głównym powodem sa wysokie koszty emisji CO2, które wzrosły o 22 euro za tonę. Do tego energia elektryczna podrożała też na rynku hurtowym i za megawatogodzinę z odbiorem w 2022 roku płaci się już o 100 zł więcej, niż jeszcze osiem miesięcy temu.

Najłatwiejsze siedem pytań z "Milionerów", na których polegli uczestnicy. Na piątym można się wyłożyć

Pytanie 1 z 7

Mistrzami jakiej broni są Atos, Portos i Aramis z książki Aleksandra Dumasa?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVN24

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Świadczenie ZUS

Pieniądze

ZUS może wypłacić 938 zł świadczenia szkoleniowego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Zmiany dla frankowiczów. Komisja Europejska zmieniła stopę składaną, nowe zasady

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News

Pieniądze

Materiały budowlane będą nadal drożeć

Czytaj więcej >
wzrosną rachunki

Pieniądze

Podwyżki w 2022 roku. Wzrosną rachunki za gaz, prąd i wodę

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Marlena Maląg zapowiedziała: minimalna emerytura wzrośnie od 2022 roku

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

PGE rozpoczęło wysyłkę SMS-ów? Warto uważać, można się naciąć

Czytaj więcej >