Goniec.pl Społeczeństwo Szykują się duże zmiany w szkołach, chodzi o lekcje religii. Jest reakcja episkopatu
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Szykują się duże zmiany w szkołach, chodzi o lekcje religii. Jest reakcja episkopatu

15 grudnia 2023
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Kościół reaguje na propozycje ograniczenia lekcji religii w szkołach. Pomysł ministry Barbary Nowackiej nie wywołał zachwytu wśród księży. - Wszelkie prace nad tym powinny być prowadzone przede wszystkim w dialogu z Kościołem - przekazał bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Lekcje religii w szkołach: sekretarz KEP komentuje pomysł Barbary Nowackiej

Barbara Nowacka zapowiedziała wielkie zmiany w szkołach, które w ostatnim czasie były pod rozkazami Przemysława Czarnka. Deklaracje już zaczęły być spełniane, gdyż oficjalnie małopolska kurator oświaty Barbara Nowak straciła swoje stanowisko .

Niemniej największe emocje wzbudzają słowa nowej szefowej Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczące lekcji religii w szkołach. Ocena z religii ma nie liczyć się do średniej i nie ma być wyszczególniona na świadectwie końcowym uczniów. Barbara Nowacka zapowiedziała także ograniczenie ilości lekcji religii w szkołach. Kościół zareagował.

Bezlitośnie zakpili z TVP w "Szkle kontaktowym". Widzowie TVN24 usłyszeli ostre uwagi

Biskup studzi zapowiedzi dotyczące ograniczenie liczby lekcji religii w szkołach

- Dwie godziny lekcji religii to przesada. Moja propozycja będzie polegała na ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa; jeżeli będzie decyzja samorządu, rodziców, że chcieliby tych godzin więcej, będzie to ich decyzja, także finansowa - oświadczyła Barbara Nowacka podczas wywiadu na antenie TVN24 w środę (13.12).

ZOBACZ : Wrocław doczekał się pierwszych naśladowców Grzegorza Brauna. "Bandyci" przewrócili menorę i spalili flagę Izraela

Na reakcję księży nie trzeba było długo czekać. Głos zabrał bp Artur Miziński. sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski hamuje szumne zapowiedzi nowej ministry edukacji . - Wszelkie prace nad tym powinny być prowadzone przede wszystkim w dialogu z Kościołem. Tutaj pierwszym organem, który jest do tego powołany, jest Komisja Wspólna przedstawicieli Rządu i Episkopatu - powiedział biskup. To jednak nie wszystko . Wskazał na coś, co może zwisać ręce Barbary Nowackiej w kontekście ograniczenia lekcji religii w planach lekcji.

Barbara Nowacka: "znam konkordat"

Bp Artur Miziński wskazuje, iż należy wziąć pod uwagę poglądy nie tylko Barbary Nowackiej . - Deklaracja pani minister edukacji dotycząca nauczania religii w szkole jest jej pomysłem na rozwiązanie sytuacji - wyjaśnił sekretarz KEP.

ZOBACZ : Renta wdowia już w 2024 r.? Jest deklaracja nowego rządu

- To jest dopiero pierwszy głos z jej strony płynący, który nie był, na ile mi wiadomo, dyskutowany nawet w kręgach nowego rządu, a tym bardziej w relacji do Kościoła, więc nie wiadomo, czy jej głos będzie powszechnie przyjęty - to kwestia osobistego przekonania pani minister - dodał biskup.

Hierarcha wskazał, iż lekcje religii obecne w szkołach nie są kwestią osobistych decyzji dyrektorów placówek, a czymś, co zostało oficjalne uregulowane w konkordacie. Nie zbija to jednak Barbary Nowackiej z przyjętego kierunku. - Znam konkordat i wiem, do czego zobowiązało się państwo polskie . Proces rozmowy nad kształtem konkordatu będzie długi - oświadczyła ministra edukacji.

Źródło: tvn24.pl, PAP

Grzegorz Braun zniknął? Konfederacja nie ma kontaktu z własnym posłem
Kościół wprowadza ważne zmiany dotyczące pogrzebów. Zatwierdził je papież Franciszek
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport