Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Syreny zawyją w kilkudziesięciu miastach. Trening systemu wczesnego ostrzegania
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 04.06.2021 03:50

Syreny zawyją w kilkudziesięciu miastach. Trening systemu wczesnego ostrzegania

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay.com min woo park

Trzyminutowy modulowany dźwięk syren, który sygnalizuje ogłoszenie alarmu, rozbrzmi w miastach na Mazowszu. Oprócz tego pojawią się także komunikaty dźwiękowe, które będą zapowiadały kolejne etapy ćwiczenia systemu taktyczno-specjalnego Renegade/Sarex-21.

O ćwiczeniach, które będą prowadzone w miastach w województwie mazowieckim, poinformował już Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez urzędników trening ma sprawdzić system, który powinien funkcjonować podczas zagrożenia.

W miastach na Mazowszu zawyją syreny

Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że syreny zawyją w miastach w dniach 17-21 maja. Włączenie komunikatów dźwiękowych odbędzie się w ramach ćwiczeń na wypadek konieczności powiadomienia o zagrożeniu nalotów z powietrza.

W komunikacie urząd zaznaczył, że są to jedynie ćwiczenia i w związku z tym mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Każdy szef obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie ma za zadanie ostrzegać i alarmować ludność.

[EMBED-243]

Sygnały dźwiękowe będą trwały trzy minuty i będą uruchamiane przez miejskie, powiatowe i wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego. Przypominamy, że będą to jedynie ćwiczenia treningowe.

Ćwiczenia w ramach Renegade/Sarex-21 w polskich miastach

Ćwiczenia, które w najbliższym czasie będą prowadzone w miastach na terenie województwa mazowieckiego, są częścią treningu taktyczno-specjalnego Renegade/Sarex-21.

Czynności mają być prowadzone w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze morskim oraz lądowym.

Operacja ma składać się z czterech epizodów. Pierwszy związany jest z uprowadzeniem cywilnego statku powietrznego, który może posłużyć jako środek ataku o charakterze terrorystycznym, stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Drugi epizod ma dotyczyć operacji masowej ewakuacji związanej z kolizją dwóch statków, które stają w płomieniach i toną. W ramach ćwiczeń przeprowadzona ma zostać akcja ratownicza, ratowanie sprzętu wojskowego oraz transport poszkodowanych do szpitali.

Pozostałe dwa epizody mają dotyczyć przeprowadzania akcji poszukiwawczo-ratowniczych po zderzeniach lotniczych. Mają być prowadzone na terenach trudno dostępnych.

[EMBED-789]

Tagi: