Goniec.pl
miasto syreny zawyją

Pixabay.com min woo park

Syreny zawyją w kilkudziesięciu miastach. Trening systemu wczesnego ostrzegania

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W dniach 17-21 maja mieszkańcy kilkudziesięciu miast na Mazowszu usłyszą trzyminutowy dźwięk syren. Alarm zostanie podniesiony w ramach treningu systemu wczesnego ostrzegania. Mazowiecki Urząd Wojewódzki potwierdził w piątek 14 maja planowanie ćwiczeń. To część taktyczno-specjalnego programu Renegade/Sarex-21.

Trzyminutowy modulowany dźwięk syren, który sygnalizuje ogłoszenie alarmu, rozbrzmi w miastach na Mazowszu. Oprócz tego pojawią się także komunikaty dźwiękowe, które będą zapowiadały kolejne etapy ćwiczenia systemu taktyczno-specjalnego Renegade/Sarex-21.

O ćwiczeniach, które będą prowadzone w miastach w województwie mazowieckim, poinformował już Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez urzędników trening ma sprawdzić system, który powinien funkcjonować podczas zagrożenia.

W miastach na Mazowszu zawyją syreny

Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że syreny zawyją w miastach w dniach 17-21 maja. Włączenie komunikatów dźwiękowych odbędzie się w ramach ćwiczeń na wypadek konieczności powiadomienia o zagrożeniu nalotów z powietrza.

W komunikacie urząd zaznaczył, że są to jedynie ćwiczenia i w związku z tym mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Każdy szef obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie ma za zadanie ostrzegać i alarmować ludność.

[EMBED-243]

Sygnały dźwiękowe będą trwały trzy minuty i będą uruchamiane przez miejskie, powiatowe i wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego. Przypominamy, że będą to jedynie ćwiczenia treningowe.

Ćwiczenia w ramach Renegade/Sarex-21 w polskich miastach

Ćwiczenia, które w najbliższym czasie będą prowadzone w miastach na terenie województwa mazowieckiego, są częścią treningu taktyczno-specjalnego Renegade/Sarex-21.

Czynności mają być prowadzone w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze morskim oraz lądowym.

Operacja ma składać się z czterech epizodów. Pierwszy związany jest z uprowadzeniem cywilnego statku powietrznego, który może posłużyć jako środek ataku o charakterze terrorystycznym, stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Drugi epizod ma dotyczyć operacji masowej ewakuacji związanej z kolizją dwóch statków, które stają w płomieniach i toną. W ramach ćwiczeń przeprowadzona ma zostać akcja ratownicza, ratowanie sprzętu wojskowego oraz transport poszkodowanych do szpitali.

Pozostałe dwa epizody mają dotyczyć przeprowadzania akcji poszukiwawczo-ratowniczych po zderzeniach lotniczych. Mają być prowadzone na terenach trudno dostępnych.

[EMBED-789]

  • Syn Krawczyka przerwał milczenie. Odważne wyznanie w programie "UWAGA TVN"

  • Nie żyje aktor Ferdynand Matysik

  • OGAE Poll wskazało faworyta Eurowizji. Szanse Brzozowskiego określono na zero

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >