Goniec.pl Finanse Straż miejska będzie kontrolować domy i mieszkania. Za jedną rzecz grozi grzywna
Pawel Wodzynski/East News, Iberion

Straż miejska będzie kontrolować domy i mieszkania. Za jedną rzecz grozi grzywna

22 sierpnia 2023
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają właśnie prace nad nowymi przepisami. W myśl powstających regulacji specjalne uprawnienia zyskają strażnicy miejscy, którzy będą mogli skontrolować domy i mieszkania. Jeśli wówczas okaże się, że nie wywiązaliśmy się z pewnego obowiązku, czeka nas surowa kara pieniężna. Kto powinien mieć się na baczności?

Straż miejska z nowymi uprawnieniami

Już niedługo dreszcz niepewności może przeszywać nas za każdym razem, gdy ktoś zapuka do naszych drzwi. Wszystko dlatego, że straż miejska zyskać ma nowe uprawnienia, dzięki którym będzie mogła odwiedzać domy i mieszkania w jednym konkretnym celu .

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce, by strażnicy miejscy zyskali możliwość kontrolowania właścicieli nieruchomości w sprawie wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków . Dlaczego? Bo choć czas na dopisanie się do rejestru upłynął 30 czerwca 2022 roku, wciąż wiele osób stosownego dokumentu nie posiada.

Nie żyje ksiądz, który "nieobyczajnie zachował" się na plaży. Nieoficjalnie podano przyczynę śmierci

Grzywna za brak wpisu do CEEB

Na razie przepisy są wadliwe, bo brak wpisu powinien skutkować grzywną, jednak w praktyce nikt nie wie, kto miałby o takowej decydować . Nowe regulacje mają to w końcu doprecyzowywać, a to nie jest dobrą wiadomością dla osób, które zapomniały lub po prostu uniknęły dopisania się do rejestru.

Resort Mariusza Kamińskiego zamierza więc upoważnić strażników miejskich do kontrolowania lokali i ewentualnego nakładania kar finansowych. Tych nie uniknie żadna osoba, która nie udowodni, że wpisała się do CEEB , czy to za pomocą pisemnego poświadczenia, czy też w inny możliwy sposób.

Jak złożyć wpis do CEEB?

CEEB to tak naprawdę skrócona nazwa Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czyli dokumentu zbierającego informacje o źródłach ciepła i paliwach spalanych w celu ogrzewania lokali. Obowiązek złożenia wpisu do tego rejestru mają właściciele (w przypadku domów i lokali wolnostojących) oraz zarządcy nieruchomości (w przypadku kamienic, bloków, apartamentowców).

Regulujące ten obowiązek przepisy weszły w życie już w styczniu 2021 roku, a przez kolejne 18 miesięcy można było wpisać się do rejestru bez żadnych konsekwencji. Z kolei w przypadku właścicieli nowych budynków, ci mają 14 dni na wpis do CEEB , później natomiast grozi im grzywna.

Wpisu można dokonać bardzo szybko i, co najważniejsze, bezpłatnie na trzy sposoby: listownie, w urzędzie miasta lub gminy albo poprzez internet.

Źródło: Interia Biznes

Czy warto śpieszyć się z emeryturą? Eksperci mówią wprost
Nawet 5 tys. złotych kary za zbieranie grzybów. Tego nie wolno robić
Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport