Spytaliśmy księdza, czy w Wielką Sobotę i niedzielę Wielkanocną wolno pić alkohol
Wielki Post w chrześcijaństwie jest czasem pokuty przygotowującym do przeżycia najważniejszych w tym obrzędzie religijnym świąt. Tradycja nakazuje, by okres przed Wielkanocą był poświęcony refleksji i rezygnacji z przyjemności. Czy ta zasada dotyczy także spożywania alkoholu?
Czy w okresie przedświątecznym należy zrezygnować z alkoholu?
Wielki Post ma swoją genezę w Biblii. Symbolizuje między innymi czterdziestodniowy post Jezusa, okres trwania potopu, wędrówkę narodu wybranego po wyjściu z Egiptu i pobyt Mojżesza na górze Synaj. Pierwsze świadectwa przestrzegania tradycji można znaleźć już w podaniach z II wieku.
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli post ilościowy i jakościowy. Tylko jeden posiłek może być dziś spożyty do syta, a wszystkie dania powinny być skromne, niskotłuszczowe i niskokaloryczne. Niektórzy katolicy ograniczają się wyłącznie do chleba i wody.
- Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa - czytamy w przepisach Prawa Kanonicznego.
Dokumenty kościelne nie regulują w żaden sposób spożywania alkoholu w okresie przed Wielkanocą. Postanowiliśmy zwrócić się do księży z pytaniem o ich opinię na ten temat. Jeden z naszych rozmówców zachęca wiernych uczęszczających do kościoła w swojej parafii do zrezygnowania z trunków wyskokowych.
- Nic mi na ten temat nie wiadomo. Jedyny okres, gdy polscy biskupi co roku apelują w tej sprawie, to tzw. miesiąc trzeźwości - sierpień - mówił w rozmowie z nami znany z serwisu TikTok ksiądz Sławomir Dziankowski z Parafii pw. bł. Michała Kozala Biskupa w Słupcy.
- Każda forma umartwienia jest mile widziana. Jedną z form umartwienia jest ograniczenie pewnych używek, na przykład picia alkoholu. Jest to jedna z form pokutnych. Osoby praktykujące wiedzą dokładnie, jak się zachować w dniach postu ścisłego - odpowiedział portalowi Goniec proboszcz parafii w województwie mazowieckim.
Nie jest tajemnicą, że Kościół zachęca wiernych do rezygnacji ze spożywania alkoholu nie tylko w okresie przedświątecznym, ale także na co dzień. Upijanie się jest grzechem - niezależnie od okoliczności. Problem nadużywania procentów jest jednak niezwykle powszechny.
W Wielkim Poście obowiązuje powstrzymanie się od zabaw - zachowanie trzeźwości, choć nieregulowane w żaden sposób przez Kościół, będzie więc dobrym krokiem do przeżycia przedświątecznych dni w pełni. Co myślicie o piciu alkoholu w Wielką Sobotę i Wielką Niedzielę?
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Źródło: Materiał własny