Goniec.pl
Czy w okresie przedświątecznym należy zrezygnować z alkoholu?

Unsplash.com/Thays Orrico

Spytaliśmy księdza, czy w Wielką Sobotę i niedzielę Wielkanocną wolno pić alkohol

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Wielkanoc jest najważniejszym świętem w Kościele katolickim. Prawo kanoniczne reguluje zachowanie wiernych w okresie Wielkiego Postu. Wśród zasad można znaleźć dokładne wytyczne dotyczące wyboru posiłków, żadna z reguł nie odnosi się jednak

Wielki Post w chrześcijaństwie jest czasem pokuty przygotowującym do przeżycia najważniejszych w tym obrzędzie religijnym świąt. Tradycja nakazuje, by okres przed Wielkanocą był poświęcony refleksji i rezygnacji z przyjemności. Czy ta zasada dotyczy także spożywania alkoholu?

Czy w okresie przedświątecznym należy zrezygnować z alkoholu?

Wielki Post ma swoją genezę w Biblii. Symbolizuje między innymi czterdziestodniowy post Jezusa, okres trwania potopu, wędrówkę narodu wybranego po wyjściu z Egiptu i pobyt Mojżesza na górze Synaj. Pierwsze świadectwa przestrzegania tradycji można znaleźć już w podaniach z II wieku.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli post ilościowy i jakościowy. Tylko jeden posiłek może być dziś spożyty do syta, a wszystkie dania powinny być skromne, niskotłuszczowe i niskokaloryczne. Niektórzy katolicy ograniczają się wyłącznie do chleba i wody.

- Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa - czytamy w przepisach Prawa Kanonicznego.

Dokumenty kościelne nie regulują w żaden sposób spożywania alkoholu w okresie przed Wielkanocą. Postanowiliśmy zwrócić się do księży z pytaniem o ich opinię na ten temat. Jeden z naszych rozmówców zachęca wiernych uczęszczających do kościoła w swojej parafii do zrezygnowania z trunków wyskokowych.

- Nic mi na ten temat nie wiadomo. Jedyny okres, gdy polscy biskupi co roku apelują w tej sprawie, to tzw. miesiąc trzeźwości - sierpień - mówił w rozmowie z nami znany z serwisu TikTok ksiądz Sławomir Dziankowski z Parafii pw. bł. Michała Kozala Biskupa w Słupcy.

- Każda forma umartwienia jest mile widziana. Jedną z form umartwienia jest ograniczenie pewnych używek, na przykład picia alkoholu. Jest to jedna z form pokutnych. Osoby praktykujące wiedzą dokładnie, jak się zachować w dniach postu ścisłego - odpowiedział portalowi Goniec proboszcz parafii w województwie mazowieckim.

Nie jest tajemnicą, że Kościół zachęca wiernych do rezygnacji ze spożywania alkoholu nie tylko w okresie przedświątecznym, ale także na co dzień. Upijanie się jest grzechem - niezależnie od okoliczności. Problem nadużywania procentów jest jednak niezwykle powszechny.

W Wielkim Poście obowiązuje powstrzymanie się od zabaw - zachowanie trzeźwości, choć nieregulowane w żaden sposób przez Kościół, będzie więc dobrym krokiem do przeżycia przedświątecznych dni w pełni. Co myślicie o piciu alkoholu w Wielką Sobotę i Wielką Niedzielę?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Policja wydała ważny apel do Polaków. Wiele osób w ostatnich dniach łamie przepisy, sypią się mandaty

  • Nowe obostrzenia w kościołach? Profesor Horban zabrał głos

  • Adam Niedzielski potwierdził fatalną sytuację na Śląsku

Źródło: Materiał własny

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >