Goniec.pl
SMS może pozbawić odbiorcę oszczędności życia [telefon komórkowy]

Pixabay Firmbee

Jeśli dostaniesz podobny SMS, miej się na baczności. Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

SMS, który z pozoru wygląda jak wiadomość od firmy kurierskiej FedEx, może pozbawić odbiorcę wszystkich pieniędzy. CERT Orange Polska nawołuje do zachowania szczególnej ostrożności. Celem przestępców są właściciele smartfonów z

Od kilku dni zespół CERT Orange Polska alarmuje o wzmożonej aktywności przestępców. Regularnie dochodzi do cyberataków, których celem są użytkownicy polskiej telefonii komórkowej. Polacy otrzymują SMS o treści zachęcającej do śledzenia przesyłki.

SMS może pozbawić odbiorcę oszczędności życia

- FedEx: Twoja paczka przybywa, śledź tutaj - napisano w wiadomości, dołączając link do monitorowania statusu przesyłki.

Większość odbiorców prawdopodobnie nie korzystała w ostatnim czasie z usług firmy, dlatego SMS budzi duże zdziwienie. Adres URL wyraźnie nie ma nic wspólnego z usługami, które oferuje FedEx, w dodatku jest zarejestrowana w rumuńskiej domenie.

Gdy odbiorca kliknie link, zobaczy stronę zachęcającą do pobrania aplikacji z nieautoryzowanego sklepu. Zamieszczono również instrukcję, która ułatwia zainstalowanie w telefonie wadliwego oprogramowania.

W rzeczywistości aplikacja jest wirusem, który może okazać się niebezpieczny dla abonentów korzystających z usług bankowości elektronicznej. Takiego oprogramowania nie znajdziemy w bezpiecznym źródle.

By zainstalować je na telefonie, należy zmienić ustawienia Androida. Sprawia to, że aplikacja działa po cichu, bez wiedzy i wyraźnej zgody użytkownika. Wirus atakuje w momencie, kiedy właściciel telefonu nie spodziewa się niczego złego.

Kiedy użytkownik smartfonu podejmie próbę logowania do swojej aplikacji bankowej złośliwe oprogramowanie uruchomi specjalną nakładkę. Stworzony przez przestępców wirus wykrywa wszystkie bankowości dostępne na terenie kraju.

Jego zadaniem jest przechwycenie hasła do bankowości mobilnej. Następnie trojan samodzielnie wykonuje transakcje płatnicze na koszt odbiorcy SMS. W ten sposób można stracić oszczędności całego życia.

Jeżeli oprogramowanie trafi na urządzenie, w którym zainstalowana jest karta SIM z numerem podanym w banku, to przechwyci wszystkie kody SMS, dlatego użytkownik nie będzie musiał potwierdzić transakcji za pomocą dedykowanego kodu. Warto mieć się na baczności.

Źródło: Dobre programy

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Pieniądze

Oszustwo "na prokuratora" pozbawiało staruszkę 20 tys. zł

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Pieniądze

Polski Ład coraz bardziej dzieli rząd. Wszystko przez planowane podatki

Czytaj więcej >
/EAST NEWS

Pieniądze

Niemieckie media: od 1 sierpnia zmiany przy wjeździe do Niemiec

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Pieniądze

Niedzielski dla "Faktu": niezaszczepieni mogą stracić swoje stanowiska w pracy

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Pieniądze

Na środku wsi stanął maszt 5G. Mieszkańcy myśleli, że budują coś innego

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Pieniądze

Ścieki i woda będą jeszcze droższe. To już niemal pewne

Czytaj więcej >