Słychać syreny w kolejnym mieście, trwa walka z żywiołem. "Najbliższe godziny będą decydujące"
Dramatyczne relacje z polskich miejscowości dotkniętych powodziami. Woda w rzekach w ostatnich godzinach znacznie przybrała na wodzie. Na miejscu cały czas pracują służby wraz z mieszkańcami. - Najbliższe godziny będą decydujące - podkreśla marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz.
Trudna sytuacja w Żaganiu, słychać syreny alarmowe
W nocy z wtorku na środę burmistrz Żagania zarządził ewakuację kilkudziesięciu mieszkańców przebywających w okolicach zamkniętego mostu głównego. Policja poinformowała również o zamknięciu mostu Żagannego. Wezwano do ewakuacji mieszkańców ulic Włókniarzy, Dworcowej, Skarbowej i Moniuszki.
Prosimy kierować się na obwodnicę miasta lub mosty w ciągu ulicy Żelaznej - informują mundurowi.
Stan wody w rzece Bóbr wciąż rośnie. Aktualnie wynosi 756 cm. To najwyższy poziom od wielkiej powodzi w 1997 roku. Zarządzono natychmiastową ewakuację części miasta. Słychać syreny alarmowe. Na ul. Dworcowej strażacy razem z mieszkańcami oraz wojskiem walczą o zatamowanie wału. Główny most na rzece Bóbr został zamknięty.
Władze Żagania zaapelowały do mieszkańców, aby ograniczali ruch pojazdów w centrum do minimum, by służby mogły działać sprawnie i szybko.
Oława przygotowuje się na nadejście fali kulminacyjnej
Również mieszkańcy Oławy przygotowują się na nadejście fali kulminacyjnej. Poziom wody na Odrze w nocy gwałtownie wzrósł. Na miejscu cały czas pracują służby, które w nocy razem z mieszkańcami Oławy zabezpieczały wały przy Odrze i rzece Oława. - Najbliższe godziny będą decydujące - napisał Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.
Wczoraj na miejscu działań służb w Oławie pojawili się m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wiceminister Cezary Tomczyk i ministrem infrastruktury Dariusz Klimczak.
Jesteście prawdziwymi bohaterami, którzy nie szczędząc sił pomagają potrzebującym. Nigdy nie dość podziękowań – za to, co robicie na co dzień oraz teraz, w tych trudnych chwilach. Dziękujemy – mówił wczoraj wicepremier Kosiniak-Kamysz podczas spotkania ze służbami w Oławie.
ZOBACZ: TIR zmiażdżył osobówkę jak puszkę, nie żyją trzy osoby. Na ratunek było już za późno
Mieszkańcy Oławy przez całą noc przygotowywali się do fali powodziowej, która przechodzi przez Odrę. Według prognoz najwyższa fala ma nadejść jeszcze dziś w godzinach południowych. Poziom Odry w Oławie przez noc podniósł się o ponad 1,5 metra. IMGW o godzinie 8.50 informował, że stan wody w Oławie to obecnie 739 centymetry.
Wielkie zaangażowanie mieszkańców i służb. Polska walczy z powodziami
W walce z powodziami niemal w każdym mieście widać ogromne zaangażowanie i współpracę mieszkańców razem ze służbami. Państwowa Straż Pożarna informuje, że w ciągu ostatnich pięciu dni przeprowadzono już ponad 22,5 tys. interwencji.
W obliczu tragicznych powodzi widzimy niesamowitą współpracę, zaangażowanie i determinację ludzi, którzy niosą pomoc potrzebującym. Służby ratownicze, wolontariusze oraz lokalne społeczności łączą siły, by wspólnie stawić czoła katastrofie - zauważa PSP.
ZOBACZ: Było chwilę po północy. Wojsko opublikowało budzący trwogę film. “Widzimy wszystko”