Goniec.pl Społeczeństwo Skandal na cmentarzu, proboszcz usłyszał wyrok. "Znieważył miejsca spoczynku i szczątki ludzkie"
(zdj. ilustracyjne) goniec.pl; parafia w brzegu

Skandal na cmentarzu, proboszcz usłyszał wyrok. "Znieważył miejsca spoczynku i szczątki ludzkie"

22 stycznia 2024
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Proboszcz z Nowej Wsi Ełckiej usłyszał nieprawomocny wyrok sądu. Sprawa dotyczy wydarzeń na cmentarzu z wiosny 2021 r. Ksiądz Andrzej B. został uznany za winnego. Chodzi o zniszczenie grobów Mazurów. Cała sprawa wywoływała wielkie emocje.

Zapadł wyrok w głośnej sprawie proboszcza z Nowej Wsi Ełckiej

W piątek 19 stycznia Sąd Rejonowy w Ełku ogłosił wyrok wobec oskarżonego księdza Andrzeja B. Proboszcz z Nowej Wsi Ełckiej odpowiadał przed wymiarem sprawiedliwości w związku z tym, co działo się na cmentarzu mazurskim zlokalizowanym przy kościele.

Stary cmentarz Mazurów wiosną 2021 r. został zniszczony w czasie prac ziemnych . Zarówno ksiądz Andrzej B., jak i Józef G. kierujący pracami usłyszeli wyrok, chociaż w mowach końcowych prosili sąd o uniewinnienie.

Abonament już nie tylko za telewizor i radio? Zaskakujące doniesienia, mają płacić niemal wszyscy

Ksiądz usłyszał wyrok, sąd uznał go za winnego zniszczenia starego cmentarza

Jako zarządzający mieniem parafii (proboszcz - przyp. red.), mając świadomość zachowania w stanie nienaruszonym obszaru starego cmentarza , znieważył miejsca spoczynku i szczątki ludzkie poprzez kierowanie i nadzorowanie czynów przez inne osoby polegających na wycince kilkudziesięciu drzew o średnicy pnia 50 cm, a następnie prac ziemnych ciężkim sprzętem polegających na usunięciu kilkudziesięciu karp korzeniowych, w wyniku których doszło do zdewastowania, rozkopania grobów, do zniszczenia elementów nagrobków, w tym do zniszczenia terenu dawnego cmentarza ewangelickiego wraz z kwaterami wojennymi z okresu I wojny światowej założonego w pierwszej połowie XIX wieku - tak brzmią oskarżenia postawione księdzu Andrzejowi B.

ZOBACZ : Arcybiskup przepraszał, mówił też o rozpuście. Parafianie czegoś takiego jeszcze nie słyszeli

Ksiądz i kierujący pracami zostali skazani nieprawomocnym wyrokiem, który będzie wymagał sięgnięcia do kieszeni. Zarówno proboszcz, jak i Józef G. muszą zapłacić 900 zł opłaty sądowej, a do tego po 9 tys. złotych grzywny . Co więcej, sąd orzekł, iż duszpasterz i kierownik zobowiązani są do zapłaty po 1 4 tys. złotych nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków .

Ksiądz nie przyznawał się do winy i prosił o uniewinnienie

Ksiądz, który już teraz oficjalnie został uznany przez sąd za winnego zrzucanych czynów, nie przyznawał się do zniszczenia cmentarza Mazurów. Podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową wyjaśniał, że nie była to jego jednostronna decyzja. Podczas wygospodarowywania miejsca na nowe groby działał w porozumieniu z kurią, gminą oraz radą parafialną .

ZOBACZ : Akt zgonu na nowych zasadach z absurdalnym pytaniem. Lekarze alarmują i chcą zmian

Co więcej, proboszcz zastrzegł, że cmentarz Mazurów był stary i zarośnięty oraz nikt o niego nie dbał. Przypomnijmy, że ewangelicy z tych terenów po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne i doprowadziło to do ogromnej fali emigracji. Groby zniszczone wiosną 2021 r. To mogiły osób, które zamieszkiwały tamte tereny do 1945 r.

Źródło: se.pl

15-letnia Justyna wsiadła do samochodu i zaginęła. Poszukiwania nastolatki trwają
Problemów "19.30" TVP już nie da się ukryć. Danuta Holecka święci tryumfy
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport