Goniec.pl Fakty Sejm przyjął specustawę o pomocy obywatelom Ukrainy
Jakub Kaminski/East News

Sejm przyjął specustawę o pomocy obywatelom Ukrainy

10 marca 2022
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

W środę wieczorem posłowie uchwalili ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na jej terytorium. Procedowaniu nad projektem towarzyszyła gorąca debata, ostatecznie jednak "za" zagłosowało 439 parlamentarzystów. Odrzucona zaś została kontrowersyjna poprawka o bezkarności urzędników w czasie pandemii.

Specustawa o pomocy Ukraińcom uciekającym przed wojną wywołaną przez Rosję była jednym z bardziej wyczekiwanych i potrzebnych projektów w ostatnim czasie. Według oficjalnych statystyk, od 24 lutego do Polski dotarło bowiem już ponad 1,2 mln uchodźców z Ukrainy, których asymilacja stanowi ogromne wyzwanie dla organów państwa.

Sejm przyjął ustawę o pomocy Ukraińcom

W ustawie, którą poparła większość, bo aż 439 posłów, uregulowane zostały m.in. kwestie związane z legalnością pobytu w Polsce. Ukraińscy uchodźcy otrzymać mają numer PESEL, a ich przebywanie na terenie naszego kraju będzie legalne przez 18 miesięcy. W tym czasie będą oni mogli podjąć pracę i uzyskać bezpłatny dostęp do opieki zdrowotnej.

Oprócz tego, legalny pobyt dotyczyć będzie także dzieci urodzonych w Polsce przez ukraińskie matki. Uczniowie i studenci zyskają prawo do kontynuowania nauki w szkołach i na uczelniach. Zaostrzone zaś zostaną kary za handel ludźmi i sutenerstwo - popełnione w czasie wojny w Ukrainie.

Projektodawcy zatroszczyli się również o Polaków, którzy tłumnie ruszyli do pomocy i przyjęli pod swój dach uciekających przed wojną. Za każdy dzień opieki otrzymają oni 40 złotych, czyli około 1200 złotych miesięcznie. Świadczenie maksymalnie obejmie okres 60 dni. Z kolei uchodźcy z Ukrainy otrzymają jednorazowo 300 złotych na osobę.

Kontrowersyjne poprawki

Przeciw przyjęciu specustawy było 12 posłów, w tym niemal cała Konfederacja oraz Maciej Gdula z Lewicy, Paweł Zalewski z Polski 2050 i Stanisław Tyszka z Kukiz'15.

Jak tłumaczył Gdula, nie poparł on projektu, ponieważ nie dotyczy on osób bez ukraińskiego obywatelstwa i w niektórych przypadkach wprowadza urzędniczą bezkarność.

Tzw. bezkarność urzędnicza, o której wspominał Gdula zaproponowana została w poprawce PiS, którą przyjęto. Zgodnie z nią, funkcjonariusze publiczni mają zagwarantowaną bezkarność za złamanie dyscypliny finansów publicznych i złe gospodarowanie pieniędzmi , jeśli popełnią czyn zabroniony, działając m.in. w celu ochrony życia lub zdrowia wielu osób.

Dotyczy to czasu wojny napastniczej przeciwko Polsce lub działań zbrojnych na terytorium RP, terytorium państwa członkowskiego UE, NATO, albo innego państwa graniczącego z Polską lub okupacji na tych terytoriach.

We wcześniejszej propozycji rządu zapis dotyczył również okresu stanu wyjątkowego i pandemii, ale to rozwiązanie odrzucono.

- Bezkarność plus odrzucona! Sejm powiedział NIE dorabianiu się pisowskich bonzów pod płaszczykiem pandemii i innych nieszczęść! - napisał Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Polsat News, Onet

Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport