Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Sebastian Karpiel-Bułecka zdradził, że cierpi na poważną chorobę. "Bałem się, że umrę"
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 13.12.2022 08:18

Sebastian Karpiel-Bułecka zdradził, że cierpi na poważną chorobę. "Bałem się, że umrę"

Sebastian Karpiel-Bułecka zdradził, że cierpi na poważną chorobę. Muzyk bał się, że nie przeżyje
Piotr Drabik from Poland, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Sebastian Karpiel-Bułecka znany z formacji "Zakopower" w jednym z najnowszych wywiadów postanowił opowiedzieć o poważnej chorobie, z którą zmaga się od lat. Artysta zdradził, że nawet pozornie szczęśliwi ludzie mogą walczyć z prawdziwymi demonami. "Bałem się, że wyjdę na scenę i umrę", przyznał.

Sebastian Karpiel-Bułecka zmaga się z "chorobą duszy"

Znany i lubiany piosenkarz, znany między innymi z hitu "Boso", opowiedział o swojej walce z "chorobą duszy", jaką jest nerwica lękowa. Artysta tym samym postanowił pomóc osobom, które cierpią na podobne problemy, pokazując, że dotknąć one mogą nawet osobę pozornie szczęśliwą i uśmiechniętą, która osiąga zawodowe sukcesy. Sebastian Karpiel-Bułecka o walce z demonami postanowił opowiedzieć w podcaście "Wprost o kulturze".

- Zaburzenia psychiczne to nie tylko depresja, to także np. nerwica lękowa, z którą sam się zmagałem. Dla osób zdrowych są to często tematy abstrakcyjne, widzą faceta, który ma żonę, dzieci, w miarę dobrze wygląda i nagle ktoś taki mówi, że ma lęki, że tak, jak to było w moim przypadku, boi się, że wyjdzie na scenę i umrze - powiedział wokalista "Zakopower".

Nerwica Lękowa to zaburzenie psychiczne, które nazywane bywa "chorobą duszy". Najczęściej objawia się poprzez zaburzenia emocjonalne, natrętne myśli, a także zaburzenia działania narządów lub objawy psychosomatyczne. Osoby cierpiące na tę chorobę odczuwają silny lęk związany z objawami, który może wywoływać kolejne objawy somatyczne.

Sebastian Karpiel-Bułecka cierpi na zaburzenia lękowe

Przyczyną zaburzeń lękowych najczęściej jest trauma lub brak zaspokojenia potrzeb emocjonalnych w dzieciństwie. Do choroby prowadzić może również presja otoczenia, wewnętrzny konflikt emocji. Pewne cechy osobowościowe mogą również predysponować do nadmiernej lękliwości. Wśród nich wymienia się między innymi perfekcjonizm, czyli potrzebę dążenia do doskonałości w każdej czynności.

Jak w przypadku pozostałych zaburzeń psychicznych trudno liczyć na to, że choroba po prostu przejdzie i najlepiej zgłosić się z nią do specjalisty. Absolutnie nie lekceważyć objawów choroby, gdyż nieleczone mogą z czasem się znacznie pogłębić. Najodpowiedniejszy będzie kontakt z psychiatrą lub innym lekarzem, np. rodzinnym, który skieruje nas do odpowiedniej osoby czy placówki.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wprost o kulturze