Sanepid i miejskie wodociągi walczą z legionellą. W próbkach wody wykryto bakterie
Liczba zakażeń legionellą rośnie. Dyrektor podkarpackiego sanepidu właśnie przekazał informacje dotyczące przebadanych pod kątem obecności bakterii próbek wody.
Kolejne zakażenia i zgony w związku z legionellą
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała w poniedziałek (28.08) o trzech kolejnych zgonach osób zakażonych legionellą. Łącznie nie żyje już 11 osób, u których wykryto tę bakterię. Jak poinformował rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie, z powodu zakażenia w poniedziałek zmarła 91-letnia kobieta.
Przekazano też, że liczba osób zakażonych legionellą, które przebywają w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc, wynosi już 19, natomiast w USK przebywa kolejnych 10 osób. Trzy osoby przebywają na OIOM-ie, pozostałe są w stanie stabilnym.
Sanepid przebadał próbki wody. W czterech wykryto bakterię
Pracownicy sanepidu przeprowadzili badania wody w rzeszowskich wodociągach, ujęciach wody, a także mieszkaniach osób zarażonych legionellą. Na razie sanepid dysponuje wynikami badań dziewięciu próbek. Osiem z nich pochodzi z miejskiego wodociągu, dziewiąta - z miejsca zamieszkania osoby, u której potwierdzono zakażenie. O pierwszych wynikach tych badań poinformował w poniedziałek dyrektor podkarpackiego sanepidu Adam Sidor.
- Z tych ośmiu próbek cztery były zanieczyszczone, w tym dwie na poziomie określonym jako wysoki. Jest to taki poziom, gdzie istnieje ryzyko zakażenia się poprzez używanie prysznica - przekazał. W próbce wody pobranej w mieszkaniu osoby chorej nie potwierdzono obecności legionelli.
MPWiK i sanepid nie ustają w działaniach
- Kolejne dni będą decydujące. Na ten moment i po tych kilku sprawozdaniach nie daje nam to podstaw [...] , że instalacje ciepłej czy zimnej wody są źródłem zakażenia. Dopiero kolejne dni, spływające sprawozdania i informacje z wywiadów epidemiologicznych dadzą nam podstawy do ustalenia potencjalnego źródła zakażenia. Będziemy mieli więcej dowodów. Na ten moment takich dowodów jeszcze nie mamy - powiedział na konferencji prasowej Sidor.
W miniony weekend pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przeprowadzili proces płukania sieci wodociągowej. Ze względu na obecność bakterii w tego typu instalacjach, MPWiK zastosowało prewencyjnie 20-krotnie większą dawkę chloru niż zwykle. Po zakończeniu dezynfekcji w sobotę pracownicy wodociągów kontynuowali proces płukania instalacji w niedzielę, aby przywrócić parametry wody do normy.
Źródło: Konferencja prasowa dyrektora podkarpackiego sanepidu z dn. 28.08.2023