Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rzeszów. Nie żyje ósma osoba zakażona legionellą
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 26.08.2023 10:53

Rzeszów. Nie żyje ósma osoba zakażona legionellą

legionella
pixabay

Od piątku 18 sierpnia Rzeszów i okolice walczą z bardzo niebezpieczną bakterią. W związku z zakażeniem legionellą na Podkarpaciu zmarło już siedem osób - trzy kobiety i czterech mężczyzn. Wszyscy mieli tzw. choroby współistniejące. Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie potwierdził właśnie, że zmarła kolejna, ósma już osoba zakażona legionellą.

Legionella zbiera śmiertelne żniwo

Legionella od ponad tygodnia zbiera swoje śmiertelne ofiary na Podkarpaciu. Sanepid wszczął dochodzenie epidemiologiczne. Nadal nie wiadomo jednak, co jest źródłem zakażenia. Poza służbami sanitarnymi także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma w najbliższym czasie sprawdzić między innymi, czy na Podkarpaciu nie doszło do sabotażu. Region ten w związku z wojną w Ukrainie jest bazą przerzutową sprzętu i centrum pomocy uchodźcom. Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka mówił 25 sierpnia, że w szpitalach na ten moment przebywa ponad 70 zakażonych osób.

- Bakteria nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Najczęściej występuje w postaci stosunkowo niegroźnej infekcji układu oddechowego, tzw. gorączki Pontiac. Tylko u niektórych rozwija się legionelloza, czyli ciężka postać infekcji układu oddechowego - mówił Prof. Janusz Milanowski, kierownik Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK4 w Lublinie w rozmowie z PAP.

Była pogodynką TVP. Zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach

Rzeszów. Kolejna ofiara legionelli

Szpital w Rzeszowie poinformował 26 sierpnia, że zmarła kolejna osoba zakażona legionellą. Ofiarą jest starszy mężczyzna z innymi chorobami przewlekłymi. Był hospitalizowany w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie przy ulicy Rycerskiej. - Był pacjentem z wielochorobowością, w tym z chorobą nowotworową. Testy potwierdziły u niego obecność bakterii - powiedział rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie Andrzej Sroka.

Dzień wcześniej około 70-letni mężczyzna, zakażony bakterią legionella, opuścił szpital w Rzeszowie. To pierwszy przypadek pacjenta wyleczonego z legionellozy w podkarpackiej placówce.

Trwa dochodzenie epidemiologiczne

Cały czas trwa dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia źródła zakażenia, a także kontrole i pobór wody do badań laboratoryjnych. Pierwsze wyniki badań z pobranych próbek z miejskich wodociągów będą znane w poniedziałek 28 sierpnia. Czas oczekiwania na wyniki badań w kierunku Legionella pneumophila od pobrania próbek wynosi do 10 dni. Pierwsze próbki zostały pobrane z punktów poboru wody w Rzeszowie. Kolejne z domów od osób zakażonych. 

Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina, że "legionella nie przenosi się z człowieka na człowieka, dlatego pacjent nie stanowi zagrożenia dla otoczenia".